2024-06-25

Czym jest badanie ciśnienia tętniczego oraz jak je wykonać krok po kroku

Pomiar ciśnienia tętniczego - mierzenie

Pomiar ciśnienia tętniczego kojarzy nam się zazwyczaj z chorymi na serce lub z z chorobami układu krążenia oraz ze sportowcami. Każdy z nas jednak powinien potrafić zmierzyć sobie ciśnienie. Coraz częściej jesteśmy świadkami tego, że nawet młodzi ludzie zmagają się z chorobą nadciśnienia tętniczego. Tryb życia jaki aktualnie prowadzimy nie sprzyja zdrowiu. Jedzenie na mieście, w barach szybkiej obsługi, brak odpowiedniej ilości warzyw i owoców w diecie, niedostateczna ilość pitej przez nas wody to tylko początek. Ponadto brak aktywności fizycznej, nadmierny stres na który jesteśmy narażani w domu w pracy oraz wszechobecna otyłość również nie są korzystne dla naszego zdrowia. Warto więc wiedzieć jak wykonywać pomiar ciśnienia i jakie jego wartości są prawidłowe.

Zanim przystąpimy do mierzenia ciśnienia.

Musicie wiedzieć, że mierzenie ciśnienia to nie tylko założenie aparatu i wciśnięcie start. Aby badanie ciśnienia tętniczego było wiarygodne musicie spełnić kilka warunków.

 • ciśnienie najlepiej zmierzyć rano na czczo, jeśli jednak zjedliście już posiłek, odczekajcie godzinę.
 • jeśli pijesz dużo kawy lub palisz papierosy pamiętaj aby 30 minut przed przystąpieniem do mierzenia ciśnienia nie pijcie ani nie palcie.
 • zanim przystąpisz do badania odpocznij chwilę w pozycji siedzącej, pozwól swojemu organizmowi się wyciszyć.
 • nie mierz ciśnienia jeśli ledwo co brałeś gorącą kąpiel, opalałeś się lub zmarzłeś na dworze.
 • ciśnienie badane jest zazwyczaj na lewej ręce
 • przed przystąpieniem do badania ściągnij okrycie wierzchnie tak, aby ramię było odsłonięte. Staraj się nadmiernie nie podwijać rękawów aby nie uciskały dodatkowo na ramię. Ponadto zdejmij z ręki na której wykonujesz mierzenie wartości ciśnienia wszystkie zegarki, pierścionki, bransoletki.

Badanie ciśnienia tętniczego

Jak wykonać pomiar ciśnienia tętniczego w kilku prostych krokach?

Do wykonania pomiaru ciśnienia krwi będzie Wam potrzebny specjalny aparat zwany ciśnieniomierzem, najlepiej aby był to aparat w pełni automatyczny. Będzie Ci potrzebne również krzesło na którym będziecie mogli usiąść oraz stół, o który będziecie mogli oprzeć rękę. Jak poprawnie wykonać pomiar, mając już wszystkie powyższe rzeczy w domu?

 1. Usiądź wygodnie, prosto, weź kilka głębokich wdechów i wydechów i rozluźnij się.
 2. Załóż mankiet, który jest częścią aparatu do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi około 2-3 centymetry od zgięcia łokciowego. Zaciśnij go na ręce, aby ciasno do niej przylegał.
 3. Podczas pomiaru ciśnienia mankiet powinien znajdować się na wysokości serca. Jeśli to konieczne połóż rękę na stół tak, aby mankiet był na prawidłowej wysokości.
 4. Pamiętaj, że aby pomiar ciśnienia był wiarygodny, podczas jego trwania nie możesz się ruszać, odchylać, rozmawiać.
 5. Teraz możesz kliknąć przycisk start i poczekać aż na monitorze wyświetli się wartość Twojego aktualnego ciśnienia.
 6. Pomiar jest zakończony, możesz ściągnąć mankiet.