2024-10-15

Jak zaprojektować pokój dziecięcy?

Stworzenie prywatnej przestrzeni dla malucha jest jednym z najważniejszych kroków w życiu każdej rodziny. Na świecie pojawił się nowy człowiek i teraz musimy zapewnić mu przestrzeń, która nie tylko będzie wygodna i bezpieczna, ale również będzie rozbudzała wyobraźnię i zachęci do rozwoju. Jak to to zrobić skutecznie i nie przytłoczyć dziecka nadmiarem mebli lub kolorów? Wyjaśniamy poniżej.

Zaczynamy od ścian i sufitu

Zanim w pokoju pojawią się meble i zabawki dziecka, musimy przygotować wnętrze. Chodzi przede wszystkim o pomalowanie ścian i sufitu tak, by było przytulnie, ale nie przytłaczająco. Osiągniemy ten efekt dzięki umiarowi i unikaniu ostrych barw. Dobrą zasadą, którą warto się na tym etapie prac kierować, jest zastosowanie maksymalnie dwóch-trzech kolorów.

I tak pojawi się ich więcej, kiedy do pokoju trafią już meble i zabawki dziecka. Jeśli ściany byłyby równie kolorowe, wnętrze stałoby się chaotyczne, a nadmiar barw mógłby zacząć przytłaczać i męczyć dziecko. Dlatego najlepiej stonować kolorystykę wnętrza poprzez utrzymanie ścian i sufitu w kilku prostych, spójnych odcieniach. Współcześnie dużą popularnością cieszą się barwy pastelowe, ponieważ nie są tak drażniące dla zmysłów.

Strefa nauki

Z biegiem lat dziecko będzie musiało przyswajać coraz więcej wiedzy, więc najlepiej od razu zapewnijmy mu miejsce, w którym będzie mogło to robić. Meble przeznaczone do nauki powinny być ergonomiczne i zapewniać odpowiednią wygodę. Nie ma potrzeby za bardzo kombinować, dobrze dobrane biurko oraz krzesło w zupełności wystarczy.

Powinniśmy jednak pomyśleć o zainwestowaniu w meble, które „rosną” wraz z naszą pociechą. Dzisiaj kupimy nie tylko regulowane krzesło, ale również biurko. Dzięki temu nieco zaoszczędzimy na konieczności regularnej wymiany mebli. Równie ważne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Biurko najlepiej ustawić prostopadle do okna, aby maksymalnie wykorzystać naturalne światło, a do wieczornej nauki przyda się lampka biurowa.

Gałki do mebli dziecięcych — zachęcamy do nauki i upiększamy pokój

Aby dziecko z chęcią siadało do biurka, warto pomyśleć o upiększeniu tego mebla, żeby nie wyglądał tak surowo. Służą do tego gałki do mebli dziecięcych, którymi zastąpimy klasyczne, nudne gałki szuflad i szafek. Do wyboru mamy dziesiątki wzorów i kształtów. Nasza pociecha na pewno dużo chętniej siądzie przy biurku, które wita gałkami przypominającymi autko, serduszko, misia czy inne ciekawe rzeczy.

Jest to nie tylko dobry sposób aby zachęcić do nauki, ale również pomysłowe urozmaicenie i upiększenie wszystkich mebli w pokoju dziecięcym. Gałki możemy dopasować albo do zainteresowań naszej pociechy, albo do myśli przewodniej i kolorystyki wnętrza. Tak mała zmiana potrafi nadać pokojowi zupełnie nowego, przyjemniejszego charakteru.

Strefa zabawy

W tej części pokoju musimy zmieścić wszystkie zabawki dziecka, więc warto postawić na komodę, duży regał i/albo kosz na zabawki. Powinna to być także przestrzeń otwarta, dająca dziecku możliwość, aby usiąść na podłodze i bawić się nieskrępowanie. Zapewnimy mu dodatkową wygodę dzięki miękkiemu, dopasowanemu do ogólnego wystroju dywanowi.

Ciekawymi dodatkami do tej części pokoju są pufy i inne meble w tym rodzaju. Można również postawić na wiszący fotel, który jest nie tylko wygodny, ale sprawia też frajdę, albo konika na biegunach, czyli zabawkę będącą jednocześnie ozdobą.

Zobacz także: https://openzone.pl/galki-do-mebli-dzieciecych-wazny-detal/

Strefa odpoczynku

Tutaj dziecko powinno mieć zapewnione odpowiednie warunki do snu i zregenerowania sił przed kolejnym dniem. Dlatego wybierzmy łózko, które jest wygodne i ma dobrej jakości materac. Jest to inwestycja nie tylko w dobry wypoczynek, ale również w prawidłowy rozwój naszej pociechy. Podobnie jak w przypadku biurka, tutaj też warto postawić na łóżko w rozmiarze bardziej uniwersalnym, dzięki czemu nie będziemy musieli go wymieniać, kiedy dziecko podrośnie.