2024-07-15

Czym różnią się przydomowe oczyszczalnie drenażowe od biologicznych?

oczyszczalnia sciekow

Przydomowe oczyszczalnie ścieków stały się w ostatnich latach dobrą alternatywą dla tradycyjnego szamba. Instalowane są na tych posesjach, które nie mają przyłącza kanalizacyjnego. Na rynku dostępne są oczyszczalnie drenażowe i biologiczne. Choć pod wieloma względami działają podobnie, można znaleźć pomiędzy nimi kilka różnic.

W nowym budownictwie duży nacisk kładzie się na innowacyjne, ekologiczne, a także ekonomiczne rozwiązania, które przyczyniają się do oszczędności związanych z eksploatacją budynków. Nic więc dziwnego, że właściciele nowych domów odchodzą od szamb na rzecz przydomowych oczyszczalni ścieków. Ich zakup jest droższy, ale tylko z perspektywy ceny początkowej. Na poziomie późniejszej eksploatacji zawsze bowiem pojawiają się spore oszczędności.

Działanie oczyszczalni drenażowych

Przydomowe oczyszczalnie drenażowe to opcja, która w porównaniu do oczyszczalni biologicznych jest tańsza już na etapie zakupu. Składają się z dwóch podstawowych elementów, osadnika wstępnego oraz drenażu rozsączającego. W tym pierwszym odbywa się wstępne oczyszczanie, ten drugi natomiast rozprowadza oczyszczone ścieki w glebie. Jeśli system działa sprawnie, to, co trafia do gruntu, jest bezpieczne. Dlatego też warto zadbać o to, by oczyszczalnia była fachowo wykonana i dopasowana do potrzeb konkretnej działki.

Jak działają oczyszczalnie biologiczne?

Pod wieloma względami oczyszczalnie biologiczne działają tak, jak drenażowe. Z tą jednak różnicą, że ścieki po wstępnym oczyszczeniu w osadniku nie trafiają do gleby, a do specjalnej komory, w której odbywa się oczyszczanie biologiczne. Finalnie ścieki trafiają do osadnika wtórnego, gdzie zlewana jest ciesz znad osadu. Wydajność i sprawność oczyszczalni biologicznych oceniana jest nieco wyżej niż oczyszczalni drenażowych. Zaletą jest natomiast fakt, że mamy kontrolę nad jakością powstających ścieków. W przypadku oczyszczalni drenażowych możemy jedynie ufać systemowi, że odprowadza do gruntu ciesz pozbawioną szkodliwych substancji.