2024-07-22

Roboty ziemne – prowadzić samemu, zlecić, wynająć sprzęt?

roboty budowlane

Roboty ziemne są prowadzone podczas realizacji wielu inwestycji. Stosowane są one między innymi przy budowę domów jednorodzinnych, obiektów infrastruktury czy też podczas realizacji terenów zielonych. Jak prowadzić wtedy takie roboty?

Co oznaczają roboty ziemne?

Termin jak roboty ziemne odnosi się do różnego rodzaju prac, które wykonuje się z ziemią. Zaliczane są do nich przykładowo wykopy, niwelacje, zasypywanie, zagęszczenie, wywożenie gruntu.

Roboty ziemne stanowią wstęp do prowadzenia dalszych prac, między innymi przy budowie obiektów, przyłączy czy też przy tworzeniu terenów publicznych. Wobec tego mają one bardzo duże znaczenie i muszą być przeprowadzone prawidłowo i zgodnie z projektem.

Metody prowadzenia robót ziemnych

Dzisiaj roboty ziemne wykonuje się z użyciem wielu technik, co przekłada się również na ich zastosowanie oraz przebieg.

Kiedyś roboty te głównie prowadziło się z wykorzystaniem narzędzi ręcznych, na przykład jak łopaty. Teraz używane są one nadal, natomiast głównie w pomniejszych projektach. Gdy natomiast konieczne jest wykonanie robót ziemnych szybko i sprawnie, do tego celu wykorzystuje się dedykowane maszyny.

Kategoria maszyn do prowadzenia robót ziemnych jest bardzo rozległą i obejmują one wiele typów sprzętów. Są to w szczególności w koparki, ładowarki, zagęszczarki, spycharki. Warto wskazać, że takie urządzenia mogą mieć też zróżnicowane gabaryty, na przykład mogą być to mini koparki i mini ładowarki, gdy mają one pracować w ograniczonej przestrzeni. W przypadku większych obszarów stosuje się większy sprzęt ciężki.

Jak wykonać roboty ziemne?

Gdy konieczne jest wykonanie robót ziemnych, w takim przypadku najczęściej są one prowadzone poniższymi metodami:

Samodzielne prowadzenie prac ziemnych własnym sprzętem

Wykorzystywane głównie wtedy, gdy zakres robót jest niewielki lub też wtedy, gdy firma prowadząca prace dysponuje odpowiednim sprzętem i zatrudnia pracowników posiadających właściwe uprawnienia.

Usługi sprzętem do robót ziemnych

W tym przypadku wynajmuje się sprzęt do prowadzenia prac oraz korzysta się z obsługi pracownika, który wykonuje czynności. To kompleksowa i wygodna usługa stosowana często na różnych placach budów.

Zamów roboty ziemne Śląsk – https://mantrans.pl/oferta-robot-budowlanych/ – dokładne informacje o ofertach śląskich firm możesz znaleźć już teraz w internecie i natychmiast skontaktować się z wykonawcą.

Wynajęcie sprzętu do robót ziemnych

Usługa ta polega na wypożyczeniu samego sprzętu do prac. Wtedy firma musi mieć pracowników, którzy będą mieli właściwe uprawnienia do jego obsługi. To popularne rozwiązanie w firmach budowlanych.