2024-07-16

Dlaczego złodzieje wchodzą do domu przez garaż

wnętrze domu

Bezpieczeństwo naszego domu jest zależne od wielu czynników. Niestety złodzieje bywają niezwykle kreatywni, jeśli chodzi o forsowanie zabezpieczeń. O ile zazwyczaj myślimy o tym przy wybieraniu drzwi frontowych czy okiennic, czasami kluczowa dla naszego zabezpieczenia może okazać się brama garażowa i drzwi prowadzące z garażu do wnętrza domu. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego złodzieje często wchodzą do nas właśnie przez garaż i co możemy zrobić, by się przed tym uchronić.

Garaż, czyli łakomy kąsek dla każdego, kto chce obrabować nasz dom

Złodzieje, którzy zdecydują się włamać do naszego domu, mogą wybrać garaż jako miejsce, gdzie rozpoczną swój atak. Niestety dzieje się to bardzo często i powinniśmy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu naszego garażu, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie całego gospodarstwa domowego. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka.

Przede wszystkim, tak jak pisaliśmy we wstępie, większość ludzi zadaje sobie wystarczający trud, by wybrać drzwi frontowe czy okiennice, które będą ciężkie do sforsowania dla złodzieja, jednocześnie nie myśląc o aspekcie bezpieczeństwa przy wyborze drzwi prowadzących z garażu do domu. Newralgicznym elementem może być także sama brama garażowa, bardzo łatwa do podważenia. Złodzieje doskonale o tym wiedzą, więc pierwsze, co sprawdzą w momencie, kiedy będą chcieli się do nas włamać, to właśnie te elementy całego gospodarstwa.

Drugim powodem, dla którego złodzieje często decydują się na wejście do budynku przez garaż, jest fakt, że brama garażowa często znajduje się na tyłach domu. Drzwi frontowe, zgodnie z ich nazwą, umieszczone są od frontu posesji, co za tym idzie, są doskonale widoczne z ulicy. Nasz garaż natomiast najczęściej jest ulokowany tak, że reszta domu go zasłania, co czyni doskonałą okazję dla złodzieja, który nie chce zwracać na siebie uwagi.

Solidna brama garażowa, czyli pierwszy krok do bezpieczeństwa

Absolutnie pierwszym elementem naszej posesji, jaki powinniśmy sprawdzić pod kątem łatwości sforsowania, jest nasza brama garażowa. To właśnie ona często oddziela złodzieja od naszego dobytku – nawet jeśli nie uda mu się dostać do domu przez garaż, to istnieje spora szansa, że po prostu ukradnie on coś z garażu, żeby nie wrócić z niczym. Czym więc cechuje się odpowiednia i bezpieczna brama garażowa?

Zupełną podstawą jest system antywyważeniowy, w który powinna być wyposażona każda solidna brama garażowa. Działa on na bardzo prostej zasadzie – jeśli brama zostanie poddana niewłaściwej próbie otwarcia, mechanizm się zablokuje i uniemożliwi złodziejowi wejście do środka. Oczywiście nawet takie bramy można sforsować, wymaga to jednak więcej czasu, którego potencjalny złodziej nie ma.

Jeśli system antywyważeniowy to dla nas zbyt mało, dobrą decyzją będzie dołożenie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak zamek patentowy lub urządzenie z zakresu kontroli dostępu, taki jak czytnik linii papilarnych.

Brama garażowa to nie wszystko – pamiętaj, by odpowiednio zabezpieczyć drzwi

O ile umiejętne zabezpieczona brama garażowa to więcej niż połowa sukcesu, jeśli chcemy uniknąć sytuacji, gdy ktoś włamuje się do nas przez nasz garaż, nie możemy zapominać o kolejnej przeszkodzie, jaką ten ktoś będzie musiał pokonać. Są to drzwi, które oddzielają nasz garaż od reszty budynku. Ten zupełnie niepozorny aspekt naszego gospodarstwa domowego jest często pomijany, jeśli chodzi o kwestie ochrony antywłamaniowej. To bardzo duży błąd – jeśli złodziejowi uda się sforsować bramę garażową, to drzwi oddzielające garaż od reszty budynku będą dla niego jedyną przeszkodą, by mógł pójść dalej i obrabować nasz dom.

Nie warto w tym miejscu wybierać zwyczajnych drzwi, które mogą z łatwością zostać wyważone czy zniszczone – drzwi z garażu powinny mieć u nas taki sam priorytet zakupowy jak drzwi frontowe. Zamek antywłamaniowy to zupełna podstawa, w którą koniecznie należy wyposażyć nasze drzwi. Warto pomyśleć w tym miejscu o metodach nowoczesnej kontroli dostępu, tak samo jak ma to miejsce w przypadku bramy garażowej. Mechaniczne i elektroniczne zabezpieczenia naszej posesji nie wykluczają się wzajemnie, a uzupełniają; warto mieć to na uwadze, kiedy zabezpieczamy nasz dom.