2024-07-16

Dobry dekarz – czyli jaki?

kladzenie dachu

Jeszcze kilkaset lat temu nie było czegoś takiego jak zawód dekarza. Konstrukcjami dachowymi zajmował się cieśla, który tworzył dach od początku do końca. W XIX wieku pokrywaniem gotowych konstrukcji zajęli się dekarze. Jak rozpoznać dobrego fachowca w zakresie dekarstwa?

Dekarz – czym zajmuje się na co dzień?

Dekarz to osoba zajmująca się pokryciami dachowymi. Na więźbę nakłada konkretny materiał, czyli np. dachówkę lub blachodachówkę. Zawód jest dość popularny, dzięki czemu fachowca można znaleźć w całej Polsce. Z łatwością da się wyszukać dekarza w Bydgoszczy czy w znacznie mniejszych miejscowościach.

Poza pracami na zupełnie nowych dachach dekarz zajmuje się także naprawą uszkodzonych konstrukcji czy montażem okien dachowych. Potrafi wykonywać podbitki i montować systemy wentylacyjne dachów. Jest specjalistą od różnego rodzaju materiałów służących do pokrywania budynków.

Jakie są cechy dobrego dekarza?

W zakresie umiejętności dobrego dekarza powinno znajdować się sporządzanie kosztorysów budowlanych i jasna komunikacja z klientem. Fachowiec musi umieć określić czas swojej pracy i przedstawić wszelkie wymagania. Zna się na projektach dachów i wie, jaki rodzaj pokrycia sprawdzi się najlepiej.

Ponadto dekarz powinien być przeszkolony w zakresie dekarstwa i potrafić szczelnie i solidnie pokrywać dachy budynków. Warto stawiać na specjalistów z doświadczeniem w branży i takich, którzy naprawdę lubią swoją pracę. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo na solidne i terminowe wykonanie usługi.

Jak wybrać odpowiedniego dekarza?

Niezależnie od tego, czy wybiera się dekarza w Bydgoszczy, czy w innym mieście – trzeba zwrócić uwagę na jego doświadczenie i opinie krążące o jego pracy. Najlepiej skorzystać z usług fachowca polecanego przez znajomych. Dużo może dać także rozmowa z dekarzem i ocenienie jego podejścia do pracy.

Dobry dekarz przychodzi do pracy punktualnie, dba o bezpieczeństwo podczas przebywania na dachu i przykłada się do swoich obowiązków. Ważne, aby pilnował też porządku w miejscu pracy.