2024-06-25

Dzwonek, domofon czy wideo domofon – jakie urządzenie wybrać?

nowe technologie

W dzisiejszych czasach mamy coraz więcej narzędzi, które sprawiają, że możemy zadbać o swój dobytek. Złodzieje mają coraz to nowocześniejsze techniki, którymi potrafią przełamać znane już sposoby zabezpieczenia mienia. Najistotniejsze jest jednak to, aby być czujnym i zachować wiele roztropności i zasadę ograniczonego zaufania do osób obcych. Sprawi to, że nie będziemy tak bardzo narażeni na kradzież, bo te też czasem dzieją się z naszej winy. Warto jednak przybliżyć tematykę technologii zwiększającej bezpieczeństwo. Dzwonek, domofon a może wideo domofon – na co postawić? Chcąc się dowiedzieć więcej, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Które z nich najbardziej się opłaca?

Kwestia opłacalności zawsze jest dyskusyjna. Jeżeli chcemy patrzeć tylko i wyłącznie na samą cenę, to najtańszym z trzech tytułowych urządzeń będzie dzwonek bezbateryjny. Jest to urządzenie, które nie kosztuje wiele, ale też trzeba obiektywnie powiedzieć, że nie do końca zabezpiecza nasze mienie. Trudno sobie wyobrazić, żeby jakiegoś złodzieja przestraszył dzwonek w drzwiach – jego brak jest sprzymierzeńcem, ale posiadanie go nie ma większego znaczenia.

Jeżeli mamy odrobinę gotówki, warto zdecydować się na wideo domofon, który co prawda kosztuje wiele i jest najdroższym ze wszystkich wyżej wymienionych sprzętów, ale w zamian zapewnia największe bezpieczeństwo. Możliwość zobaczenia kto wchodzi do klatki bądź na teren naszej posesji jest świetną opcją. Jak najbardziej warto ją rozważyć w przypadku budynków gospodarczych, które przecież też są narażone na zbytnie „zainteresowanie” ze strony złodziei. Owszem, nie jest to sprzęt pozbawiony wad, ale jednak chcąc wybrać najlepszy oprócz dzwonka oraz zwykłego domofonu, jak najbardziej zasługuje na wyróżnienie.

Który z nich zapewnia największe bezpieczeństwo?

Chcąc podać jak najprostszą odpowiedź, można je stopniować w następujący sposób: dzwonek, domofon i wideo domofon. Dzwonek zapewnia najmniejsze bezpieczeństwo, a raczej jest tylko sygnałem, który informuje nas o tym, że ktoś chce się dostać do naszego mieszkania, budynku i ma ważną sprawę. Złodzieje swoje tajne sztuczki stosują zdecydowanie później, gdy poprzez umiejętność poprowadzenia rozmowy i wpłynięcie na mieszkańca próbują go okraść. Notabene, warto robić wszystko, by nie dać się takim oszustom i weryfikować na własną rękę osoby, które podają się za sprzedawców prądu bądź urzędników. Pod żadnym pozorem nie wolno wpuszczać do środka osób niesprawdzonych.

Największe bezpieczeństwo daje nam wideo domofon. Zwykły domofon bezprzewodowy ma do siebie, że zawsze można podszyć się za kogoś bliskiego bądź też rzucić komendę „otwórz”, czy „to ja”, które przeważnie przekonują do otworzenia drzwi na klatkę. Dla złodzieja jest to „woda na młyn”, ponieważ może zabrać z korytarza wszystko to, co na nim się znajduje. Owszem, nie są to przeważnie drogocenne rzeczy, jednak są osoby, które przetrzymują tam rowery czy hulajnogi, a są to dość drogocenne łupy dla rzezimieszków. Wideo domofon pozwala na weryfikację osoby poprzez fizyczne jej zobaczenie. Pamiętajmy, że mamy obowiązku wpuszczania do bramy osób, których nie znamy, a wideo domofon daje największe poczucie bezpieczeństwa.

Czy wszędzie jest możliwe zainstalowanie wideo domofonu?

W tym jest cały problem, że pomimo tego, iż wideo domofon jest najbardziej skuteczny, to jednak nie zawsze jest możliwe jest jego zainstalowanie. Przede wszystkim wynika to z tego, że stacje nie przesyłają obrazu powyżej 100 metrów, a niestety w przypadku dużych bloków jest już to z góry niemożliwe. Jeżeli jednak mamy dom jedno bądź wielorodzinny, to zdecydowanie warto się pochylić nad tym rozwiązaniem. Często małe uliczki są słabo oświetlone i nawet nie do końca może być widać, kogo chcemy wpuścić, a weryfikacja wideo pozwoli na większą identyfikację osoby wchodzącej.

Problemem w dużych blokach jest też to, że developerzy niekoniecznie decydują się na takie rozwiązanie. Nie jest to więc gadżet (bo tak trzeba o nim mówić), który sprawiłby, że developer by się do niego przekonał. Tym samym najczęściej pojawia się zwykły domofon do bloku, który jest w pewnym sensie półśrodkiem, natomiast wspomnieliśmy już wyżej o jego wadach. Nie można też zapomnieć, że montaż takiego rozwiązania, jakim jest wideo domofon do najtańszych nie należy, tak więc spora część osób na starcie już już odrzucić to rozwiązanie.