2024-05-27

Ekonomiczne sposoby ogrzewania zakładów produkcyjnych

zaklad produkcyjny

Hale, magazyny i zakłady przemysłowe to zwykle obiekty z wysokimi pomieszczeniami i o dużej powierzchni. Aby zapewnić w takim wnętrzu właściwą temperaturę oraz zoptymalizować koszty inwestycyjne i eksploatacyjne należy zadbać o przemyślany projekt instalacji grzewczej. Na co zwracać uwagę i jakie źródło ogrzewania warto wybrać? Odpowiadamy w artykule. 

Zasady energooszczędnego ogrzewania dużych powierzchni

W projektowaniu instalacji budowlanych trzeba uwzględniać nie tylko funkcjonalność czy zgodność z obowiązującymi normami. Bardzo ważną kwestią, szczególnie obecnie, jest energooszczędność i związane z tym ograniczenie późniejszych wydatków eksploatacyjnych. Jeśli chodzi o ogrzewanie w zakładach przemysłowych i podobnych obiektach, sposobem na optymalizację kosztów jest właściwa izolacja budynku i wyeliminowanie tzw. mostków termicznych. Odpowiednie uszczelnienie ścian i newralgicznych elementów konstrukcji przyczyni się do mniejszego zapotrzebowania na energię cieplną, a w dłuższej perspektywie czasu – do oszczędności kosztów i mniejszej emisji spalin i szkodliwych związków do atmosfery. Oprócz tego, doświadczeni projektanci przestrzegają przed przewymiarowaniem instalacji. Zbyt duża moc dobranych urządzeń powoduje znaczny spadek sprawności.

Nowoczesne kotły 5 klasy

Pomimo rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii, wśród inwestorów nie słabnie zainteresowanie konwencjonalnymi metodami ogrzewania, czyli np. kotłami na paliwo stałe. Okazuje się, że takie rozwiązanie również może być ekologiczne i energooszczędne. Nowoczesne kotły 5 klasy to urządzenia nowej generacji, które spełniają surowe wymagania związane z obowiązującymi normami w zakresie emisji szkodliwych substancji. Ponadto, wyróżniają się znacznie większą wydajnością spalania opału (w porównaniu do ich starszych modeli). Poprawę funkcjonalności uzyskano dzięki udoskonalonej konstrukcji palników czy wyposażeniu w dodatkowe elementy ceramiczne i precyzyjną automatykę. Kotły tego typu dostępne są na rynku również w wersji przemysłowej, czyli o większej mocy. Sprawdzą się więc także do ogrzewania dużych powierzchni. Przykładem firmy, w której można nabyć takie urządzenia jest Dragon – kotły grzewcze. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją i dystrybucją kotłów retortowych, tłokowych i zasypowych.