2024-07-22

Huśtawka czy hamak – co wybrać do ogrodu?

hustawka

Bujane meble do ogrodu stają się coraz bardziej popularne. Dzięki nim znacznie łatwiej się zrelaksować niż na stabilnym krześle czy fotelu. Są też uwielbiane przez dzieci, które kochają być w ruchu. Wyposażając swoją przestrzeń domową, jej właściciel staje przed wyborem: „Co wybrać? Huśtawkę czy hamak?”. Niestety nie każdy ma na tyle dużą przestrzeń ogrodową, aby był sens zakupu obu z nich. Jeśli również masz z tym problem, sprawdź, czym kierować się przy podejmowaniu decyzji.

Zalety i wady huśtawki ogrodowej

Huśtawka ogrodowa cieszy się dużą popularnością. Tutaj można się zrelaksować po ciężkim dniu pracy, a także pobujać podczas upalnego południa. Dzięki ruchowi mebel daje poczucie delikatnego wiatru, który jest zbawienny, kiedy temperatura przekracza 25°C. Zazwyczaj wykonuje się ją z metalowego stelaża i materiału znajdującego się pomiędzy prętami. Decydując się na ten model, warto zadbać o to, aby tkanina był jak najbardziej naturalna. Przykładowo skórzane tworzywo może odparzać i pocić skórę człowieka podczas upałów. Sama huśtawka ogrodowa ma wiele zalet, ale także kilka wad.

Zalety huśtawki do ogrodu:

 • jest stabilna, a raz umieszczona w ogrodzie może tam stać przez długie lata;
 • jest w stanie pomieścić kilka osób naraz, które mogą się swobodnie się poruszać;
 • wykonana z odpowiedniej jakości materiałów pięknie zdobi ogród; nierzadko widać ją nawet z ulicy.

Wady huśtawki do ogrodu:

 • stelaż huśtawki zajmuje stosunkowo dużo miejsca, dlatego do jej rozstawienia potrzebna jest pokaźna przestrzeń;
 • jej cena jest znacznie wyższa niż kwota, którą trzeba zapłacić za hamak do ogrodu;
 • huśtawka ogrodowa jest większa niż hamak, dlatego jej czyszczenie zajmuje więcej czasu.

Zalety i wady hamaka ogrodowego

Alternatywą dla huśtawki jest hamak ogrodowy. Choć oba meble spełniają niemalże tę samą funkcję, to znacznie się od siebie różnią. Istnieje kilka rodzajów hamaków. Najpopularniejszy z nich składa się z kawałka materiału oraz sznura. To sprawia, że może zostać powieszony pomiędzy drzewami lub metalowymi prętami. Na rynku dostępne są także modele posiadające już stelaż. Część z nich dodatkowo została wyposażona w daszek, który chroni przed mocnymi promieniami słonecznymi. Podobnie jak huśtawka, hamak do ogrodu ma zarówno zalety, jak i wady.

Zalety hamaka do ogrodu:

 • ma stosunkowo niewielkie wymiary, dzięki czemu nie potrzeba dużej przestrzeni, aby zamontować go w ogrodzie;
 • jest stosunkowo tani, jeśli porównać go do huśtawki ogrodowej;
 • wyróżnia się lekkością, dzięki czemu bez problemu można go zwinąć i przechować na strychu podczas zimy.

Wady hamaka do ogrodu:

 • aby go zamontować, niezbędne jest posiadanie drzew lub stalowych prętów; w przeciwnym wypadku konieczne będzie zakupienie hamaka ze stelażem, co zwiększa jego koszty;
 • nie jest stabilny, a źle przywiązany może sprawić, że osoba na nim leżąca spadnie na ziemię;
 • może pomieścić maksymalnie dwie osoby, choć standardowo jest przeznaczony tylko dla jednej.

Hamak czy huśtawka – jak wybrać to co najlepsze?

Wybierając pomiędzy hamakiem a huśtawką, należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Najważniejsze z nich jest to, ile osób będzie korzystało z mebla. Jeśli jesteś singlem lub mieszkasz tylko z partnerem/partnerką, hamak zdecydowanie Ci wystarczy. Tego samego nie może jednak powiedzieć matka lub ojciec trójki dzieci. W ich przypadku huśtawka ogrodowa jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Zakup jednego hamaka prawdopodobnie wiązałby się z ciągłymi kłótniami pociech o to, kto w danej chwili może z niego korzystać.

Istotny jest także posiadany budżet. Zakup hamaka do ogrodu wiąże się ze sporymi oszczędnościami w porównaniu do huśtawki. Nie mniej jednak to właśnie huśtawka może służyć nawet pod czas okresu zimowego i przejściowego, ponieważ jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne, np. deszcz. Warto także zwrócić uwagę na wymiary mebli. Jeśli w swoim ogrodzie masz niewielką przestrzeń, wówczas umieszczanie w niej huśtawki nie będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ to mogłoby sprawić wrażenie chaosu.