2024-10-13

Zakup mieszkania – wszystko co powinieneś wiedzieć

kupno mieszkania

Decydując się na zakup mieszkania, zwykle zastanawiamy się w jaki sposób podejść do całego procesu, aby przyniósł on oczekiwane efekty. W poniższym artykule w telegraficznym skrócie postaramy się przybliżyć najważniejsze szczegóły związane ze świadomym zakupem nieruchomości. Zdobyta wiedza, pozwoli kupującym na uniknięcie oszustw i naciągnięć.

Na początek warto sporządzić sobie listę koniecznych do przeanalizowania aspektów.

Sytuacja na rynku nieruchomości

Dobre zorientowanie w obecnej sytuacji na rynku nieruchomości pozwoli nam na podjęcie decyzji o terminie planowanej transakcji. Każdy obszar charakteryzuje się własną specyfiką, a ceny mieszkań różnią się w zależności od gospodarczych czynników oraz od okresów w roku. Przeanalizujmy, czy możemy podjąć się kupna mieszkania do remontu, czy też wolimy samodzielnie urządzić zakupiony pustostan. Biorąc pod uwagę wysokość stóp procentowych wybierzmy taki moment, który będzie dla nas najkorzystniejszy.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Decydując się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego mamy pewność, że mieszkanie, w którym zamierzamy zamieszkać jest gotowe do użytku, jednak jego stan może różnić się w zależności od standardu. Nierzadko mieszkania z rynku wtórnego wymagają przeprowadzenia renowacji. Oczywistym faktem jest to, że każdy z nas ma inny gust i inne koncepcje na urządzenie swojego lokum. Jeżeli chcemy planować wystrój mieszkania od zera, może warto zdecydować się na zaku z rynku pierwotnego. Największym minusem tej sytuacji jest zwykle czas oczekiwania na odbiór od dewelopera. Miejmy świadomość, że taką nieruchomość musimy wyposażyć samodzielnie, zaczynając od podłóg, kończąc na podstawowych sprzętach agd. Sporządzony kosztorys może pomóc nam przewidzieć konieczne wydatki i umożliwi podjęcie decyzji o drodze transakcji. Istotną rolę odgrywa tu także ilość czasu, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na planowanie aranżacji naszego lokum. Możemy podejść do tego procesu całkowicie samodzielnie lub zatrudnić wykwalifikowanych specjalistów, którzy pomogą nam w niezbędnych kwestiach.

Lokalizacja

Konkretna lokalizacja to kolejny, niezwykle ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę podczas decyzji o kupnie mieszkania. W zależności od naszej sytuacji życiowej, zdecydujemy się na inne położenie. Położenie w centrum miasta, z pewnością wiąże się z licznymi plusami, jednak musimy uwzględnić także możliwy hałas i brak spokoju. Mieszkanie na wsi zapewni nam sielankowy nastrój, jednak, jeśli pracujemy w metropolii, przeznaczymy spore środki na dojazdy do miejsca pracy. Inaczej do wyboru podejdziemy, jeżeli planujemy powiększenie rodziny, a w inny sposób- jeśli niedługo czeka nas przejście na zasłużoną emeryturę. Warto zatem przedyskutować swoje plany z najbliższymi, tak aby uniknąć konfliktów w przyszłości.

Czas

Porą roku najlepszą na zakup mieszkania nadającego się do remontu jest zdecydowanie wiosna. Czas ten umożliwia nam bezproblemowe wymiany okien, wymianę ogrzewania, czy inne zabiegi renowacyjne. Większość agencji nieruchomości rekomenduje zakup mieszkania pomiędzy marcem a majem.

Opłaty

Nawet jeśli cena interesującego nas mieszkania wydaje się być niezwykle korzystna, warto zweryfikować koszty związane z czynszem, mediami itp. Zaoszczędzając na zakupie nieruchomości, często nie zdajemy sobie sprawy na czekających na nas opłatach w przyszłości.

Formalności

Przed zakupem mieszkania kupujący powinien zaopatrzyć się w komplet niezbędnych dokumentów takich jak:

  • zdolność kredytowa kupującego
  • sytuacja prawna kupowanego przez nas lokum
  • poświadczenia notarialne
  • wycena kupowanej nieruchomości
  • opinia rzeczoznawcy
  • umowa przedwstępna kupna-sprzedaży

Zainteresowany? – Sprawdź nasza ofertę na https://kupujemym.pl/