2024-05-27

Intensywne nuty zapachowe w perfumach – kiedy na nie stawiać

Wiele kobiet posiada swoje ulubione perfumy. Dodają im szyku, elegancki, lecz także lekkości i słodyczy. To, w jaki sposób pachną i jak długo utrzymują się na skórze zależy od doboru odpowiednich nut zapachowych. Jeden produkt inaczej pachnie po rozpyleniu na skórze, a po kilku minutach w inny sposób. Kompozycja konkretnych elementów jest kluczem do tworzenia unikalnych zapachów. Kiedy stawiać na intensywne nuty zapachowe? Podpowiadamy.

Od czego zależy intensywność nut zapachowych?

Zanim wybierzemy odpowiednie perfumy warto jest poznać, skąd biorą się konkretne zapachy w określonym czasie ich uwalniania. To nuta głowy decyduje o pierwszym wrażeniu po rozpyleniu produktu. Wpływa zatem na pamięć zapachu i to zwykle od niej zależy, czy konkretne perfumy spodobają się nam. Wyczuwalna jest ona od razu po spryskaniu skóry bądź testera, lecz najszybciej się też zaciera. Po kilku lub kilkunastu minutach nie ma już po niej śladu.

Ma ona jednak zachęcać do dalszego “eksplorowania” zapachu. Wykorzystuje się w niej te najbardziej intensywne i wyraziste substancje zapachowe. Mają one wysoką lotność, która determinuje naszą opinię o nich. W perfumach cytrusowych najczęściej jest to limonka, pomarańcza oraz bergamotka. Zapachy owocowe posiadają z kolei arbuza, ananasa i melona. W perfumach korzennych kładziony jest nacisk na czarny i zielony pieprz, natomiast zapachy “zielone” owocują w ogórek, lawendę, melisę czy tymianek.

Nuty serca i głębi jako podstawa trwałości perfum

Po około 10-20 minutach od rozpylenia produktu możemy wyczuć nutę serca. Jest ona niezwykle delikatna i przez to słabo wyczuwalna. Łączy jednak akordy wysokie z tymi bazowymi. Decydują one bowiem o jakości całej kompozycji. Po rozpyleniu na skórze mogą pachnieć nieco inaczej, ponieważ te akcenty współtworzą substancje zapachowe o średniej lotności. Zaliczyć można do nich cynamon, kardamon, ylang-ylang czy tuberozę. Świetnym przykładem są perfumy Lancome Idole Intense. Utrzymują się średnio od 1 do 4 godzin.

Intensywne zapachy nie mogłyby utrzymywać się na skórze tak długo, gdyby nie nuta głębi. Wyczuwana jest po około godzinie od aplikacji. U podłoża takich perfum leżą najmniej lotne i ciężkie substancje zapachowe. Stabilizują i wzmacniają odczucie całej kompozycji. Niektóre z nich bywają wzbogacone specjalnymi utrwalaczami, dzięki czemu mogą ulatniać się nawet do kilku dni.

W przypadku zapachów słodkich dominuje wanilia, marcepan czy miód. Z kolei akcenty zwierzęce to piżmo oraz ambra. W przypadku zapachów drewnianych i zielonych można wyczuć nutę paczuli, cedru czy drzewa sandałowego. Do wytwarzania tej części perfum stosowane są również zapachy skórzane, balsamiczne czy kadzidlane.

Kiedy sięgać po intensywne nuty damskich perfum?

Każda kobieta lubi nosić perfumy według własnego uznania oraz w zależności od okazji. Dobrą okazją będą przede wszystkim jesienne i zimowe miesiące, kiedy na dworze panuje chłód i nierzadko mróz. Przez niską temperaturę perfumy potrafią utrzymywać się dłużej, dlatego lżejsze zapachy lepiej zostawić sobie na upalne dni.

Intensywne zapachy można również wybierać na romantyczną kolację czy spacer. Dodadzą nam uroku i tajemniczości, która będzie przyciągać niczym magnes. Świetnie bowiem oddziałują na zmysły i mogą stanowić świetne dopełnienie pewnej siebie kobiety.

Można je również nosić na co dzień, jeśli jesteśmy pasjonatami egzotyki. Korzenny cynamon czy wanilia to świetna baza dla codziennej aplikacji takich perfum. Szczególnie nuta piżma może wzmocnić działanie całego zapachu. Lancome perfumy damskie to z kolei ciekawe kompozycje, które na długo zapadną w pamięci.