2024-07-16

Remont na każdą kieszeń – co zrobić, aby szybko odnowić wnętrze?

tani remont

Remont wcale nie musi oznaczać drastycznych zmian. Wystarczy jedynie zmienić kolor ścian, aby w danym pomieszczeniu powstał nowy klimat. Co więcej, dzięki rozmaitym farbom oprócz tego, że można odświeżyć kolor, to przy okazji także wpłynąć na zmianę struktury powierzchni. Poznaj kilka sposobów, aby przy niewielkiej inwestycji wprowadzić spektakularne zmiany w swojej łazience lub pokojach.

Ekspresowa metamorfoza łazienki – co zrobić?

Twoja łazienka nie wygląda estetyczna? Farba odchodzi wskutek ciągłego kontaktu z wodą? To znak, że trzeba to zmienić! Na początek zacznij od usunięcia pozostałości po starej farbie – wszystko dokładnie zdrap, a następnie odtłuść i pokryj gruntem, którego rolą jest poprawa przyczepności. Następnie wybierz farby, ale nie byle jakie, tylko konkretne farby łazienkowe, czyli takie, które nadają się do pomieszczeń wilgotnych. Najczęściej jako farby łazienkowe wskazuje się emulsje lateksowe, które charakteryzują się także większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne od tradycyjnych, a do tego niestraszne im promieniowanie UV. Swoją elastyczność zawdzięczają głównie wysokiej zawartości żywicy, co z kolei przekłada się nie tylko na ich trwałość, ale także możliwość zmywania delikatnych zabrudzeń.

Jako farby łazienkowe można zastosować także te nazywane potocznie ceramicznymi. To produkty wysokoodporne na działanie wody, które dodatkowo wyróżniają się doskonałym kryciem i intensywnością kolorów. Atutem emulsji ceramicznych jest także możliwość mycia, jednak nie tylko przy pomocy wody, ale nawet codziennie używanych środków czystości. Jeśli zależy nam na tym, aby nasza łazienka dobrze wyglądała i nie zachodziły w niej żadne problemy z pomalowanymi powierzchniami, farby lateksowe i ceramiczne będą najlepszym rozwiązaniem.

Jak odświeżyć ściany w pokoju?

Kuszą Cię zmiany w sypialni lub potrzebujesz czegoś nowego w swoim pokoju dziennym? Najlepiej, gdy do ich przemalowania wybierzesz kolorowe farby do wnętrz o innej niż dotychczas barwie, a z pewnością zauważysz różnicę. Jeśli do tej pory spałeś jedynie w bieli, możesz spróbować zamienić ją na delikatne pastele. Róże, błękity i mięty to odcienie, które pomogą nieco ożywić przestrzeń, zachowując przy tym wrażenie przytulności. Jeśli potrzebujesz optycznie powiększyć pomieszczenie – postaw na beże i inne jasne barwy, a odbijające się od nich światło dzienne sprawi, że pojawi się wrażenie przestronności.

Potrzebujesz czegoś więcej niż kolor? Z myślą o takich jak ty osobach w sklepach pojawiły się oryginalne farby strukturalne, które poza barwą tworzą także wypukłą fakturę. Jedną ze ścian możesz więc zamienić w powierzchnię imitującą elegancki marmur lub gdy wolisz surowy styl – nadać jej wygląd tradycyjnego betonu. Jeśli podobają Ci się rozwiązania stylu glamour, możesz sięgnąć po farby umożliwiające stworzenie powierzchni przypominającej złoto lub też postawić na produkty brokatowe, które zachwycą każdego. Mamy też w zanadrzu coś dla fanów pragmatyzmu – mogą wybrać dla siebie tzw. farby tablicowe, na których, po wyschnięciu, każdego dnia będą mogli zapisywać swoje przemyślenia.