2024-09-18

Jak najlepiej przygotować się do rozwodu?

Rozwód jest jedną z najtrudniejszych i najważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć w naszym życiu. Wiąże się z szeregiem zmian emocjonalnych, rodzinnych oraz majątkowych.

Nigdy nie wolno decydować się na taki krok spontanicznie pod wpływem jednej chwili. W większości przypadków można dojść do porozumienia, ale czasami nie pozostaje nam nic innego jak złożenie pozwu.

Jakie są przyczyny rozwodu?

Pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest ustalenie prawdziwej przyczyny rozpadu małżeństwa. Należy dokładnie zastanowić się nad tym, jakie okoliczności spowodowały to, że chcemy rozwiązać związek.

Najczęstszymi przyczynami są:

  • zdrada,
  • alkoholizm,
  • narkomania,
  • przemoc domowa.

Kluczowe jest także odpowiedzenie sobie na pytanie, kto ponosi winę za rozstanie. Czasami przyczynia się do tego tylko jedna osoba, a w niektórych przypadkach wina leży po obydwu stronach. Jest to bardzo ważne, ponieważ na tej podstawie można określić konkretną strategię procesową.

Jakie dowody pomagają się rozwieść?

Argumenty, jakie warto przytoczyć w sądzie, będą zależały głównie od okoliczności spornych w rozwodzie. Trzeba samodzielnie lub wspólnie z adwokatem zastanowić się, w jaki sposób udowodnić na rozprawie rozwodowej, że nasze małżeństwo nie ma dłużej sensu i powinno zostać jak najszybciej rozwiązane.

Dowody, które mogą pomóc to:

  • dokumenty,
  • nagrania wideo,
  • nagrania audio,
  • fotografie,
  • zeznania świadków,
  • nasze wyjaśnienia,
  • e-maile,
  • smsy,
  • i wszelkie inne dowody, którymi dysponujemy.

Czy warto dochodzić kwestię winy?

Wyrok sądowy może zawierać orzeczenie, w którym zawarte są informacje na temat tego, że jedna ze stron ponosi wyłączną winę za rozpad pożycia małżeńskiego. Istnieje także możliwość, aby uzyskać rozwód bez orzekania o winie.

Dobrze jest na początek porozmawiać z adwokatem od prawa rodzinnego, aby doradził, które wyjście najlepiej wybrać. Można sobie rozpisać wszystkie ,,za” i ,,przeciw” i na tej podstawie podjąć ostateczną dedycję.

Warto wiedzieć, że rozwód z orzeczeniem o winie będzie trwał znacznie dłużej. Natomiast wyrok rozwodowy bez orzekania musi być za zgodą obu stron.

W niektórych przypadkach jeden z małżonków czuje się bardzo pokrzywdzony przez zdrady lub przemoc domową, że postanawia walczyć do samego końca, aby uzyskać orzeczenie o winie drugiego małżonka.

Kto pomoże bezstresowo przejść przez proces rozwodowy?

Zawsze w przypadku skomplikowanych spraw rozwodowych warto udać się do dobrego specjalisty. Dzięki fachowej pomocy adwokata czy radcy prawnego można będzie uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Fachowiec od prawa zaproponuje najlepsze rozwiązania, pomoże napisać pozew rozwodowy, który będzie spójny i logiczny, a także przemawiający na naszą korzyść. Adwokat od prawa rodzinnego udzieli również najlepszych wskazówek dotyczących tego, jak przygotować się do rozprawy pod względem merytorycznym i emocjonalnym.

Trzeba być również szczerym ze swoim radcą prawnym. Należy dokładnie opowiedzieć, wraz ze szczegółami, jakie występowały problemy w małżeństwie. Dzięki temu adwokat w piśmie rozwodowym przedstawi wszystkie niezbite dowody oraz wszelkie problemy wynikające z nadużywania alkoholu, stosowania przemocy czy problemów finansowych.

Jakie dokumenty warto przygotować do rozwodu?

Osoby samodzielnie decydują się na założenie sprawy rozwodowej, zawsze mają więcej problemów i trudności. Pomoc doświadczonego adwokata rodzinnego jest nieodzowna.

Specjalista od prawa doradzi, które dokumenty są niezbędne oraz które warto posiadać. Przede wszystkim należy przygotować zaświadczenie poświadczające zawarcie związku małżeńskiego oraz akty urodzenia dzieci.

Dodatkowo warto mieć dokument poświadczający wysokość osiąganych dochodów oraz kosztów utrzymania siebie i dzieci. Pełnomocnik zawsze na początek przeanalizuje konkretną sprawę rozwodową i dopiero pomoże zebrać niezbędne zaświadczenia, akty, dowody i pisma.