2024-05-24

Jak przekonać dziecko do stomatologa?

Dziecko u stomatologa

Im lepiej będziemy dbać o zęby dzieci, tym piękniejszym uśmiechem będą mogły cieszyć się w życiu dorosłym. Niestety często zdarza się, że wizyta dziecka u stomatologa nie jest przyjemna. Dlaczego tak się dzieje i jak sprawić, aby dziecko chętniej odwiedzało gabinet stomatologiczny?

Z usług stomatolog dziecięcy powinniśmy skorzystać już wtedy, gdy nasza pociecha będzie miała pierwsze ząbki. Następne wizyty powinny odbywać się regularnie, co 3 miesiące, a najdalej co pół roku. Jest to związane z tym, że w pewnym momencie ząbki zaczynają bardzo szybko rosnąć, a zanim się obejrzymy nasz syn bądź córeczka będą tracić mleczaki na rzecz zębów stałych. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym sprawią, że będziemy mogli na bieżąco kontrolować stan uzębienia, a stomatolog sprawnie poradzi sobie z ewentualną próchnicą czy uzupełnianiem ubytków.

Dlaczego dzieci nie lubią stomatologów?

Głównym powodem, dla którego dzieci nie lubią wizyt w gabinecie stomatologicznym są zaniedbania rodziców dotyczące profilaktyki stomatologicznej. Bardzo często zdarza się, że dziecko trafia do gabinetu z poważnymi ubytkami lub zaawansowaną próchnicą. Jakakolwiek próba uratowania sytuacji kończy się dużym stresem dla dziecka, który wynika z intensywności wykonywanych zabiegów. Dzieci, które nie są przyzwyczajone do stomatologa czują się sztucznie i niekomfortowo.

Zobacz także: https://papierowemysli.pl/dieta-na-zdrowe-zeby-u-dziecka/

Kilka sposobów na to, aby dziecko przekonało się do stomatologa

Poszukując gabinetu, który zajmuje się stomatologią dziecięcą zdecydowanie warto sugerować się opiniami o danej klinice stomatologicznej. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że dzieci są trudnymi i często niewdzięcznymi pacjentami, dlatego dobry stomatolog powinien:

– działać sprawnie oraz pewnie,
– nie bać się dziecka,
– uśmiechać się,
– mieć poczucie humoru,
– umieć odwrócić uwagę dziecka,
– nie denerwować się i nie krzyczeć,
– być cierpliwym.

Bardzo wiele zależy również od rodziców. Co zrobić, aby dziecko nie bało się zabiegów?

– często opowiadać o pracy stomatologa,
– przedstawiać stomatologa, jako osobę dbającą o piękny uśmiech,
– nie odpowiadać o strachu i bólu związanym z leczeniem zębów,
– pokazywać w formie zabawy, jak pracuje stomatolog,
– dbać o codzienną higienę jamy ustnej,
– świecić przykładem dla dziecka,
– jak najwcześniej odwiedzić stomatologa,
– regularnie odwiedzać stomatologa,
– obiecać ciekawą nagrodę, np. w formie spaceru, wycieczki, zabawy.