2024-06-25

Jak przygotować się do rozmowy o pracę na stanowisko front-end developera? Praktyczne porady

rozmowa o prace

Rozmowa kwalifikacyjna rzadko bywa łatwa. Nawet najlepszy kandydat na front-end developera może odpaść, jeśli odpowiednio się nie przygotuje. Wystarczy jednak zastosować kilka rad, by rekrutacja przebiegła pomyślnie. Jak zwiększyć swoje szanse w starciu z innymi front-endowcami?

Co należy przygotować przed rekrutacją?

Rekrutacje pracowników na stanowiska w IT różnią się nieco od rozmów o pracę z kandydatami z innych branż. Punktem wspólnym jest oczywiście CV. Oprócz tego ważne jest również zaprezentowanie swoich umiejętności. Dotyczy to m.in. właśnie front-end developerów. Czynnikiem przesądzającym o powodzeniu rekrutacji jest portfolio. Wykonane dotychczas projekty interfejsów stron internetowych i aplikacji świadczą o zdobytych umiejętnościach.

Swoimi osiągnięciami pochwalić się powinni nie tylko doświadczeni front-endowcy. Tym jest rzecz jasna łatwiej, ponieważ stoją za nimi lata przygotowywania produktów dla różnych klientów. Nowicjusze mogą zaprezentować projekty wykonane np. na kursie w szkole programowania. Rekruterzy zwracają też uwagę na prace tworzone hobbystycznie. Dodatkowym punktem dla kandydata jest także umieszczenie portfolio na GitHubie. W ten sposób potencjalny pracownik pokazuje, że zna jedno z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych przez informatyków.

Kompetencje twarde to podstawa, ale nie wolno zapominać o miękkich. Ważne jest klarowne formułowanie swoich myśli. Dla rekrutera jest to sygnał, że kandydat bez przeszkód będzie umiał porozumiewać się w zespole. W przypadku trudnych kwestii technicznych jest to zdolność kluczowa.

Nie bez znaczenia jest również motywacja do pracy. Zdecydowanie lepiej na rozmowach kwalifikacyjnych wypadają osoby, które deklarują pasję i chęć rozwoju w zawodzie front-end developera. Szybki rozwój technologii wymusza wręcz nabywanie umiejętności korzystania z nowych frameworków, języków programowania itd.

Front-endowe ABC, czyli obowiązkowa wiedza kandydata

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko front-end developera zaczyna się od spotkania z pracownikami działu HR. To właśnie oni weryfikują doświadczenie kandydata na podstawie przesłanego CV. Dokonują także wstępnej selekcji kandydatów na podstawie przesłanego portfolio. Nie są jednak programistami. Dalszą część rekrutacji prowadzi zwykle osoba kompetentna w samym front-end.

Kandydat powinien więc przygotować się do odpowiedzi na szczegółowe kwestie. Pytania, których może się spodziewać, dzielą się na wyjaśnienie danych pojęć i przedstawianie różnic między różnymi narzędziami wykorzystywanymi we front-endzie. Przykładowe zagadnienia koniecznie trzeba powtórzyć przed rozmową o pracę.

Czym jest…

 • CSS Grid?

 • DOM?

 • CORS?

 • event server-sent?

 • plik manifestu w HTML5?

 • selektor atrybutu?

 • funkcja wyższego rzędu?

 • preprocesor?

 • XMLHttpRequest?

Jakie są różnice między…

 • funkcją strzałkową a normalną w JavaScript?

 • display: none a visibility: hidden?

 • CSS Grid a Flexbox?

Gdzie szukać pracy front-end developera?

Niedobór specjalistów w połączeniu z rosnącym zapotrzebowaniem firm z branży IT powoduje, że działy HR szukają przyszłych pracowników wielotorowo. Oferty pracy zamieszczane są przede wszystkim na specjalistycznych serwisach ogłoszeniowych. Niektóre portale grupujące oferty przedsiębiorstw z różnych branż mają nawet osobne zakładki przeznaczone dla informatyków.

Wiele firm korzysta ponadto ze sprawdzonych, dedykowanych IT serwisów. Praca front-end developera jest oferowana m.in. na No Fluff Jobs. Strona ta cieszy się dużym uznaniem wśród firm z sektora technologicznego. Kandydatowi daje to szansę wyszukania ofert w różnych typach organizacji. Oferty pracy na No Fluff Jobs zamieszczają zarówno globalne korporacje, jak i mniejsze software house’y i obiecujące startupy.

Tak jak wielotorowo działają rekruterzy, tak powinni też kandydaci. Interesujących propozycji zatrudnienia warto szukać na portalach społecznościowych. Początkujący programiści front-end mogą udać się także na targi pracy. Organizowane są one m.in. na uczelniach wyższych.