2024-10-13

Jak rozpoznać AZS?

AZS- jak rozpoznać

Atopowe zapalenie skóry, jest alergiczną chorobą o charakterze przewlekłym. Może dochodzić do jej remisji jednak pojawiają się również okresy, w których choroba zdecydowanie zaostrza swój przebieg. Zazwyczaj objawia się ona bardzo uporczywym świądem oraz zmianami, które na pierwszy rzut oka mogą przypominać liszaje. Choroba ta dotyka głównie małe dzieci, natomiast u dorosłych spotykana jest stosunkowo rzadko.

AZS czyli atopowe zapalenie skóry

Atopia w ogólnym rozumieniu, jest nieprawidłową reakcją organizmu na alergen. Wśród chorób atopowych można wymienić również katar sienny, astmę oskrzelową czy też pokrzywkę – więcej na ich temat przeczytamy na tej stronie. Organizm osoby chorującej na AZS, reaguje bardzo mocno nawet na najmniejsze cząsteczki alergenu, które mogą znajdować się w jej otoczeniu. Natomiast czynnikami sprawiającymi, że choroba się uwidacznia, może być rodzaj spożywanych pokarmów, obecność zwierząt czy też roztocza kurzu. Takich czynników jest jednak zdecydowanie więcej.

AZS – przyczyny

Wpływ na rozwój AZS, ma wiele czynników. Jest również wiele przyczyn jego występowania, które mają bardzo różnorodne podłoże. Między innymi genetyczne, środowiskowe, nieimmunologiczne oraz immunologiczne.

Osoby chorujące na AZS, mają defekt naskórka, który ma podłoże genetyczne. Dlatego też skóra osoby chorej jest zdecydowanie bardziej wrażliwa na działanie alergenów, nawet w bardzo małej ilości. Taki naskórek jest zdecydowanie bardziej suchy, swędzący i nadwrażliwy. Te uwarunkowania genetyczne powodują, że jeśli rodzice chorowali na choroby atopowe, wówczas dziecko ma spore szansę na ich odziedziczenie. Może dotknąć go również AZS.

Rozpoznawanie atopowego zapalenia skóry

W przypadku AZS, dostępne są już specjalne testy skórne oraz testy płatkowe, pomagające w zdiagnozowaniu AZS. Jednak nie zawsze wynik ujemy takiego testu oznacza, iż dana osoba faktycznie na nie nie cierpi. Tak naprawdę mówi to jedynie tyle, iż uczulający alergen po prostu nie został znaleziony.

W laboratoriach wykonuje się natomiast badania pokazujące stężenie IgE w surowicy, co bezpośrednio wskazuje na alergię u danej osoby.

Podobnie jak każda inna choroba alergiczna, AZS niestety nie może być wyleczone. Można leczyć je objawowo, a także starać się odczulać. Jednak w przypadku tej choroby, czynników uczulających zazwyczaj jest bardzo dużo. Taka forma leczenia może zatem okazać się nieskuteczna. Jednak obecnie jest coraz więcej metod na to, aby ulżyć osobom zmagającym się z tym przewlekłym świądem. Leki, maści czy też kremy, pomagają w łagodzeniu objawów.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem o tematyce medycznej https://zdrowiewformie.pl.