2024-06-25

Bezpieczne korzystanie z Internetu – podstawowe zasady

Jak bezpiecznie korzystać z internetu

Prężny rozwój Internetu i branży high-tech sprawił, że nasze życie z każdym dniem staje się zdecydowanie łatwiejsze i coraz bardziej zautomatyzowane. Kiedyś żeby zrealizować przelew bankowy należało udać się do odpowiedniego punktu stacjonarnego – dzisiaj przelać środki możemy z wykorzystaniem aplikacji mobilnej w smartfonie, smartwatchu czy poprzez przeglądarkę w komputerze. Wszechobecność Internetu z jednej strony jest ogromnym usprawnieniem najbardziej prozaicznych czynności, ale z drugiej strony stanowi duże ryzyko ataków hakerskich czy nieuczciwych praktyk. Korzystać z sieci warto, ale warto również wiedzieć jak to robić w bezpieczny sposób.

Ochrona prywatności w sieci

Podawanie swoich danych osobowych przypadkowym użytkownikom sieci może mieć nieprzyjemne konsekwencje. W Internecie wszyscy pozostajemy anonimowi, a zarazem możemy stworzyć tożsamość całkowicie odmienną od tej, którą posiadamy. Wato zatem zachować maksymalną czujność i nie dać się zwieść internetowym oszustom, którzy kuszą nas atrakcyjnymi nagrodami czy szybką pożyczką.

Silne hasła zabezpieczające

Wiele osób popełnia podstawowy błąd stosując nieskomplikowane hasła do ochrony swoich kont. Schematyczne ciągi cyfr i liter w postaci „1234” to hasło dziecinnie proste do złamania. Kombinacje z wykorzystaniem daty urodzin czy imionami najbliższych również nie stanowią odpowiedniego zabezpieczenia. Jednak celem oszustów i cyberprzestępców okazują się Ci użytkownicy, którzy stosują to samo hasło w wielu różnych serwisach czy portalach. Złamanie jednego hasła oznacza możliwość włamania się na powiązane konta powodując ogromne szkody. Warto zatem korzystać z generatorów haseł i zapisywać je za pośrednictwem managerów haseł w popularnych przeglądarkach – jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne.

Ignorowanie podejrzanych wiadomości

Coraz częściej mamy do czynienia z oszustami, którzy podszywają się pod banki, dostawców prądu czy telefonii komórkowych. Z pozoru normalnie wyglądające e-maile czy SMS-y mogą być próbą wyłudzenia mniejszych bądź większych kwot pieniężnych, których odzyskanie często jest niemożliwe. W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości tekstowej warto zweryfikować jej wiarygodność dzwoniąc do banku czy dostawcy usług komunikacyjnych, z którym mamy nawiązaną umowę.

Ignorowanie podejrzanych linków

Cyberprzestępcy coraz częściej uciekają się do radykalnych narzędzi w celu wyłudzenia danych osobowych czy środków finansowych. Wiele cyberataków, którymi jesteśmy świadkami w ostatnich latach miało swój początek w linkach, których kliknięcie oznaczało zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Nie da się oprzeć wrażeniu, że z każdej strony jesteśmy narażeni na ransomeware, czyli programy szyfrujących, które jednocześnie służą do żądania okupu w zamian za przywrócenie oprogramowania do stanu pierwotnego. Należy zatem bacznie przyglądać się linkom i korzystać tylko z takich, które wyglądają na bezpieczne i autentyczne.

Bezpieczne korzystanie z publicznego Wi-Fi

W miejscach publicznych takich jak komunikacja miejska, galerie handlowe czy restauracje funkcjonują otwarte sieci bezprzewodowe, z których każdy posiadacz smartfona może bezpłatnie skorzystać. Jednak używanie publicznego Wi-Fi wiąże się z ryzykiem przechwycenia informacji czy ataków hakerskich, gdyż tego typu połączenia mają charakter niezabezpieczony. Logowanie się w miejscach publicznych do bankowości internetowej czy innych aplikacji zawierających prywatne dane powinno odbywać się z wykorzystaniem prywatnej transmisji danych, które uważane są za znacznie bezpieczniejsze niż sieci publiczne.