
Wykonywanie wykopów to jeden z pierwszych etapów wszelkich prac budowlanych. Niezwykle istotne jest, aby zostały one właściwie zabezpieczone, ponieważ od tego zależy zarówno bezpieczeństwo ludzi, jak i całej inwestycji. Z tego powodu zadanie to warto powierzyć profesjonalnej firmie, ponieważ dobierze ona właściwy rodzaj szalunków. Dowiedz się, jak wykonać szalunek z odsunięciem od projektowanego żelbetu.
Szalunek – co to takiego?
Szalunki to konstrukcje tymczasowe, które stanowią formę do nadawania odpowiedniego kształtu mieszance betonowej.
Szalunki okalają ułożone zbrojenie, do którego trafia mieszanka betonowa – wyjaśnia przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów. Po upływie czasu potrzebnego do związania betonu, szalunek zostaje rozebrany. Możemy dzielić je na wiele sposobów – na szalunki stropowe, ścienne i szalunki do wykopów. Wyróżniamy także szalunki lekkie, średnie i ciężkie.
Szalunki mogą być wykonane „na styk” lub też z odsunięciem od projektowanego żelbetu.
Rodzaje szalunków, które można wykonać z odsunięciem od żelbetu
Obudowa wykopu jest niezbędna, aby pracownicy mogli bezpiecznie pracować w jego wnętrzu bez ryzyka osunięcia się skarpy. Do wykonania szalunków z odsunięciem od projektowanego żelbetu można wykorzystać ściankę berlińską, ścianki szczelne oraz palisady:
-
ścianki berlińskie – ich podstawą jest zastosowanie stalowych bądź betonowych słupów, które pogrąża się w gruncie za pomocą wiertła albo wibromłotów. Ścianka wykonana jest z profili stalowych montowanych w gruncie w pewnym rozstawie, a także z poziomych elementów opinki w postaci drewnianych bali,
-
ścianki szczelne – mogą być wykonane z grodzic stalowych, a w razie potrzeby również z elementów z tworzyw sztucznych. Grodzice stalowe montuje się w gruncie metodą wibracyjną oraz bezwibracyjną z możliwym podwierceniem lub poprzez wciskanie statyczne przy użyciu wciskarki hydraulicznej,
-
palisady – do palowania używa się pali różnego rodzaju, jednak najpopularniejsze są pale CFA. Powstają one poprzez wkręcenie ciągłego świdra o pustym rdzeniu w podłoże. Zbrojenie pala wprowadza się w świeży beton przy pomocy wibratora lub bez jego użycia. Najczęściej pale CFA zbrojone są profilem lub koszem zbrojeniowym.
Zarówno palisady, jak i ścianki szczelne oraz berlińskie można wykonać jako szalunek z odsunięciem od projektowanego żelbetu. W tym celu używane są celu oczepy, rozparcia stalowe oraz kotwy gruntowe.
More Stories
Najazdy kablowe w pracy i na eventach – jak skutecznie zabezpieczyć przewody?
Dlaczego słodycze to najlepszy wybór na świąteczny prezent?
Przewodnik po markerach kredowych – rodzaje, kolory, zastosowania