2024-07-22

Jak wykonać szalunek z odsunięciem od projektowanego żelbetu?

projektowanie zelbetu

Wykonywanie wykopów to jeden z pierwszych etapów wszelkich prac budowlanych. Niezwykle istotne jest, aby zostały one właściwie zabezpieczone, ponieważ od tego zależy zarówno bezpieczeństwo ludzi, jak i całej inwestycji. Z tego powodu zadanie to warto powierzyć profesjonalnej firmie, ponieważ dobierze ona właściwy rodzaj szalunków. Dowiedz się, jak wykonać szalunek z odsunięciem od projektowanego żelbetu.

Szalunek – co to takiego?

Szalunki to konstrukcje tymczasowe, które stanowią formę do nadawania odpowiedniego kształtu mieszance betonowej.

Szalunki okalają ułożone zbrojenie, do którego trafia mieszanka betonowa – wyjaśnia przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów. Po upływie czasu potrzebnego do związania betonu, szalunek zostaje rozebrany. Możemy dzielić je na wiele sposobów – na szalunki stropowe, ścienne i szalunki do wykopów. Wyróżniamy także szalunki lekkie, średnie i ciężkie.

Szalunki mogą być wykonane „na styk” lub też z odsunięciem od projektowanego żelbetu.

Rodzaje szalunków, które można wykonać z odsunięciem od żelbetu

Obudowa wykopu jest niezbędna, aby pracownicy mogli bezpiecznie pracować w jego wnętrzu bez ryzyka osunięcia się skarpy. Do wykonania szalunków z odsunięciem od projektowanego żelbetu można wykorzystać ściankę berlińską, ścianki szczelne oraz palisady:

  • ścianki berlińskie – ich podstawą jest zastosowanie stalowych bądź betonowych słupów, które pogrąża się w gruncie za pomocą wiertła albo wibromłotów. Ścianka wykonana jest z profili stalowych montowanych w gruncie w pewnym rozstawie, a także z poziomych elementów opinki w postaci drewnianych bali,

  • ścianki szczelne – mogą być wykonane z grodzic stalowych, a w razie potrzeby również z elementów z tworzyw sztucznych. Grodzice stalowe montuje się w gruncie metodą wibracyjną oraz bezwibracyjną z możliwym podwierceniem lub poprzez wciskanie statyczne przy użyciu wciskarki hydraulicznej,

  • palisady – do palowania używa się pali różnego rodzaju, jednak najpopularniejsze są pale CFA. Powstają one poprzez wkręcenie ciągłego świdra o pustym rdzeniu w podłoże. Zbrojenie pala wprowadza się w świeży beton przy pomocy wibratora lub bez jego użycia. Najczęściej pale CFA zbrojone są profilem lub koszem zbrojeniowym.

Zarówno palisady, jak i ścianki szczelne oraz berlińskie można wykonać jako szalunek z odsunięciem od projektowanego żelbetu. W tym celu używane są celu oczepy, rozparcia stalowe oraz kotwy gruntowe.