2024-04-23

Jak zadbać o przesuszoną skórę dłoni w czasie pandemii?

Jak zadbać o przesuszoną skórę dłoni w czasie pandemii?

Jednym z pierwszych podstawowych zaleceń zarekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w dobie pandemii koronawirusa jest częste mycie rąk. Co prawda już przed pojawieniem się wirusa każdy z nas powinien mieć wyrobiony ten nawyk, jednak dopiero szalejąca pandemia zmusiła nas do dezynfekowania rąk po każdym zetknięciu się z miejscami ublicznymi, najbardziej narażonymi na rozpowszechnianie się wirusa. Częste mycie rąk jest jednak czynnością, która pozostawia dosyć trwałe ślady w postaci przesuszonej skóry dłoni, która może stwarzać uczucie dyskomfortu, a nawet powodować poważne dolegliwości bólowe. Pielęgnacja dłoni w tym trudnym okresie powinna nabrać jeszcze większego znaczenia, jeśli chcemy cieszyć się gładką i zdrową skórą gotową na wiosnę. Zatem jak zadbać o dłonie przesuszone częstym myciem rąk?

Mycie rąk: odpowiednie mydło

Aby pozbyć się koronawirusa z powierzchni rąk nie trzeba wyposażać się w specjalne mydła antybakteryjne. Wystarczą tradycyjne środki, których używamy na co dzień, jednak warto pamiętać, aby ich skład chemiczny dodatkowo nie podrażniał skóry poddawanej myciu nawet od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu razy dziennie. Dlatego też warto zaopatrzyć się w mydła bezzapachowe – sztuczne związki obecne w preparatach zapachowych tylko pogarszają stan naszych dłoni. Warto również zaznaczyć, że myć ręce należy przez co najmniej 30 sekund, docierając do najtrudniej dostępnych zakamarków.

Mycie rąk: osuszanie dłoni

Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn pogarszającego się stanu skóry dłoni jest ich nieodpowiednie osuszanie. Stosowanie bawełnianego ręcznika o dość szorstkiej fakturze do wycierania nadmiernie przesuszonych dłoni może powodować mniejsze bądź większe uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też warto zadbać o ręcznik z dobrej jakości bawełny, a każdy z domowników powinien posiadać swój własny egzemplarz. Dobrym rozwiązaniem jest osuszanie dłoni jednorazowym ręcznikiem papierowym, biorąc pod uwagę łatwość, z jaką koronawirus się rozprzestrzenia.

Przesuszone dłonie: rękawiczki ochronne

Pandemia koronawirusa spowodowała, że z jeszcze większym zaangażowaniem podchodzimy do zachowania czystości w swoich mieszkaniach. Regularne stosowanie środków dezynfekujących czy zwykłej chemii gospodarczej niekorzystnie wpływa na naturalną powłokę lipidową skóry naszych dłoni, naruszając jej naturalne pH i powodując ubytki w naszej naturalnej florze. Dlatego też tak ważne jest stosowanie rękawic ochronnych przy każdej czynności, przy której kontakt z nawet stosunkowo słabymi środkami chemicznymi jest nieunikniony. Mycie naczyń, mycie okien, pastowanie podłóg, dezynfekowanie powierzchni płaskich preparatami bakterio- i wirusobójczymi to tylko niektóre z codziennych obowiązków narażających nasze dłonie na dość poważny uszczerbek. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości rękawice ochronne, dzięki którym znacznie zmniejszymy występowanie efektów niepożądanych.

Suche dłonie: kremy i maski nawilżające

Odżywczy krem do rąk do nieodzowny element każdej kuracji przywracającej skórze dłoni nienaganny wygląd. Częste mycie rąk powoduje zaburzenie naturalnej powłoki ochronnej, dlatego też po każdym zdezynfekowaniu skóry należy ją odpowiednio nawilżyć i odżywić. Jednak nie każdy preparat dostępny na drogeryjnych półkach może pochwalić się wysoką skutecznością, dlatego warto szukać kremów z gliceryną, olejem parafinowym, wyciągami z masła shea czy z aloesu, a także z alantoiną czy emolientami (stosowanymi m.in. przy atopowym zapaleniu skóry).

Podczas gdy w ciągu dnia preferujemy produkty niepozostawiające tzw. tłustego filmu na skórze, w wieczornej kuracji przesuszonych dłoni warto wykorzystać naturalne składniki przyspieszające procesy jej gojenia. Domowe maski z wykorzystaniem parafiny, płatków owsianych czy oliwy z oliwek pomagają przywrócić dłoniom ich zdrowy wygląd.