2024-04-22

Najskuteczniejsze metody depilacji

Najskuteczniejsze metody depilacji

Zima powoli przechodzi do historii, a to oznacza, że nieuchronnie zbliża się czas zaopatrzyć swoją garderobę w zwiewne i lekkie ubrania odkrywające znacznie więcej ciała niż puchowe kurtki czy mięsiste swetry. Pierwsze cieplejsze dni to doskonała okazja do zaprezentowania gładkiej i zadbanej skóry odżywionej codziennymi zabiegami pielęgnacyjnymi, o których żadna z nas nie powinna zapominać. Wiosna to również pierwszy taki okres w roku, kiedy możemy zacząć poważniej myśleć o odsłonięciu idealnie wydepilowanych nóg czy rąk. Depilacji poddajemy nie tylko te najbardziej widoczne obszary naszej skóry, ale również te, na których obecność zbędnych włosków powoduje obniżenie naszej samooceny. Jedwabiście gładka skóra to marzenie każdej z nas dlatego warto poznać kilka najskuteczniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia.

Depilacja: maszynka jednorazowa

Zdecydowanie najpopularniejsza metoda usuwania włosków z powierzchni skóry. Golenie maszynką jest niemalże bezbolesne, a cały zabieg zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Zakup jednej maszynki jednorazowej to wydatek rzędu od kilku do kilkudziesięciu złotych, dlatego też wiele z nas w pierwszej kolejności korzysta właśnie z tej tradycyjnej metody depilacji. Nie jest jednak ona wolna od wad. Po pierwsze, usuwanie tylko i wyłącznie widocznej części włosa skutkuje efektem gładkich nóg utrzymującym się maksymalnie 2 dni, a często również pojawia się problem wrastających włosków oraz zapalenie mieszków włosowych.

Depilacja chemiczna: krem do depilacji

Na drogeryjnych półkach, oprócz powszechnie dostępnych maszynek jednorazowych, możemy również zauważyć kremy do depilacji, które zaliczane są do chemicznej metody depilacji. Usuwanie włosków polega na rozpuszczeniu ich struktury, dlatego też nie powoduje podrażnień skóry, jak to często bywa przy użyciu tradycyjnej maszynki. Metoda ta niestety również daje krótkotrwałe efekty, a w nielicznych przypadkach może przyprawić nas o uczulenie skórne. Dlatego też przed nałożeniem specyfiku na całej depilowanej powierzchni skóry należy go przetestować na wewnętrznej stronie przedramienia lub w innym wrażliwym miejscu.

Depilacja woskiem

Tym samym przechodzimy do metody, której niezwykle zadowalające efekty utrzymują się nawet przez kilka tygodni. Depilacja przy pomocy wosku, choć bardzo skuteczna, posiada dość duże grono jej przeciwniczek. Dlaczego? Głównie ze względu na wysoką bolesność zabiegu – zbędne włoski usuwane są wraz z ich cebulkami, dlatego też możemy cieszyć się jedwabiście gładkimi nogami nawet przez długi czas. Co ważne, regularnie przeprowadzana depilacja woskiem czy to w warunkach domowych czy w gabinecie kosmetycznym osłabia strukturę włosów, przez co odrastają słabsze, a zabieg staje się mniej bolesny. Panie najczęściej poddają się depilacji woskiem w celu usunięcia uporczywych włosków na nogach, przedramionach, w okolicach bikini, pachach, a także na twarzy.

Depilacja laserowa i elektroliza włosów

Pierwsza metoda depilacji opiera się na emitowaniu fal poprzez naświetlanie skóry wiązką lasera. Wnika on głęboko w naskórek, dzięki czemu laser trwale uszkadza mieszki włosowe. Depilacja laserowa dobrze sprawdza się w przypadku problemu z nadmiernym owłosieniem rozległych obszarów skóry – nie tylko na nogach, ale również na plecach czy w okolicach bikini.

Usuwanie włosków metodą elektrolizy natomiast jest dużo bardziej czasochłonnym zabiegiem, ponieważ polega on na unieszkodliwianiu każdego meszka włosowego z osobna za pomocą specjalnej końcówki wyposażonej w igłę. Igła natomiast przewodzi prąd stały, który powoduje obumarcie komórek odpowiedzialnych za porost włosów. Elektroliza polecana jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z niechcianym owłosieniem pach, ramion, linii bikini czy też popularnym wąsikiem.

Zarówno depilację laserową, jak i elektrolizę należy należy wykonywać kilkukrotnie, a to wszystko po to, aby maksymalnie przedłużyć efekt gładkich nóg gotowych na pierwsze ciepłe dni.