2024-09-13

Jak zaplanować gniazdka i oświetlenie w kuchni?

Oświetlenie do kuchni

Właściwy projekt i montaż elementów instalacji elektrycznej kuchni dzieli pomieszczenie na funkcjonalne i zarazem estetyczne strefy. Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu instalacji elektrycznej w kuchni?

Projekt i montaż oświetlenia w kuchni

W projekcie kuchennej instalacji elektrycznej należy uwzględnić liczbę obwodów trójfazowych i jednofazowych. Pierwsze są potrzebne do urządzeń elektrycznych o dużym poborze energetycznym, drugie dla sprzętu o mniejszej mocy. W kuchni powinno znaleźć się kilka niezależnych obwodów, dzięki którym minimalizuje się ryzyko przeciążenia instalacji elektrycznej w całym domu.

Projekt oświetlenia kuchni pomoże w stworzeniu ergonomicznej przestrzeni do przygotowywania i spożywania posiłków. Oświetlenie kuchenne można podzielić na 5 stref:

1. Oświetlenie centralne/główne – lampa wisząca montowana zazwyczaj na środku sufitu. Daje delikatne światło rozproszone po całym pomieszczeniu.
2. Oświetlenie kuchennego blatu i zlewu – robocza strefa powinna być dobrze doświetlona, dlatego nad blatem kuchennym oraz zlewozmywakiem najczęściej montuje się taśmy LED, halogeny lub wiszące lampy, dające punktowe oświetlenie.
3. Oświetlenie wyspy kuchennej – podobnie jak blat kuchenny, wyspę należy oświetlić punktowo, by zapewnić komfort i dobrą widoczność przy przygotowywaniu posiłków.
4. Oświetlenie jadalni – jeśli w kuchni znajduje się stół z krzesłami, to nad centralnym punktem zestawu powinna znajdować się wisząca lampa. Najlepszym wyborem są lampy z kloszem, które nie będą radzić światłem siedzących przy stole osób.
5. Oświetlenie ozdobne – kuchnia powinna być nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna, dlatego można zdecydować się na lampy dekoracyjne emitujące ciepłe światło, co wpłynie na przytulny klimat pomieszczenia.

Na funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie pomieszczenia wpływa nie tylko rodzaj lamp i ich natężenie, ale również montaż oświetlenia w kuchni oraz osprzętu elektroinstalacyjnego. Co do zasady włączniki światła umieszcza się na wysokości około 1,40 metra od podłogi, co wpływa na intuicyjne włączanie i wyłączanie światła przy wchodzeniu oraz wychodzeniu z pomieszczenia.

Gniazdka elektryczne w kuchni

Instalacja elektryczna kuchni dzieli się na wcześniej wspomniane oświetlenie i gniazda, do których podłącza się małe i duże AGD. Dostępu do energii elektrycznej wymagają urządzenia, takie jak:

  • piekarnik – zasilany gniazdem jednofazowym;
  • płyta grzewcza – przy płycie gazowej wystarczy standardowe gniazdo, natomiast w przypadku płyt elektrycznych najlepiej wybrać instalację dwu lub trzyfazową;
  • zmywarka – jeśli jest zainstalowana przy zlewozmywaku, należy zwrócić uwagę, by gniazdo nie sąsiadowało z
  • instalacją wodno-kanalizacyjną (w tym przypadku stosuje się najczęściej gniazdko hermetyczne);
  • lodówka – zasilana standardowym gniazdem jednofazowym (najlepiej, gdy gniazdo znajduje się w sąsiadującej z lodówką szafce).

W projekcie instalacji elektrycznej warto uwzględnić jeszcze osobne gniazda nad blatem kuchennym i na wyspie, do podłączenia kuchenki mikrofalowej, ekspresu do kawy, tostera, blendera czy innego małego AGD. Odpowiednio zaplanowana instalacja w kuchni pozwoli uniknąć konieczności stosowania przedłużaczy czy rozgałęźników.