2024-04-20

Jak żywić młode psy?

czym karmic mlode psy

W okresie intensywnego wzrostu, w wieku szczenięcym, psy wymagają stosowania diety bogatej w białko pochodzenia zwierzęcego. Karma dla psa juniora powinna być również bardziej kaloryczna, by mogła w pełni zaspokoić jego wydatki energetyczne związane z dużą aktywnością. W psim pożywieniu nie może zabraknąć witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego rozwoju organów wewnętrznych, mięśni, układu kostnego i nerwowego. Gdy pies nie otrzyma ich w odpowiedniej ilości, jego organizm będzie słabszy.

Specjalne karmy dla psów w młodym wieku

Większość producentów żywności dla zwierząt ma w swojej ofercie specjalną kategorię produktów dedykowanych szczeniakom. Karmy dla psich juniorów charakteryzują się dużą gęstością kaloryczną. To oznacza, że w ich składzie znajdziemy więcej białek i tłuszczu zwierzęcego niż w produktach dedykowanych zwierzętom dorosłym oraz psom seniorom. Odpowiednio zbalansowana karma dla psa juniora jest również produktem bogatym w mikro i makroskładniki, witaminy, minerały i pierwiastki śladowe niezbędne dla prawidłowego rozwoju młodych organizmów. Szczególnie ważna jest odpowiednia podaż wapnia i fosforu, czyli pierwiastków odpowiedzialnych za mineralizację kości i zębów. W psiej diecie powinna znajdować się również miedź, cynk oraz witaminy.

Jak długo młodym psom podaje się specjalną karmę?

Czas podawania specjalnej karmy dla psa juniora zależy od jego rasy, a w praktyce od docelowej wielkości zwierzęcia. W przypadku miniaturek i psów małych ras, które rosną najszybciej, specjalnej karmy używa się jedynie przez kilka miesięcy, zwykle do około 6-9 miesiąca życia psa. W przypadku psów średniej wielkości taką karmę należy podawać do ukończenia przez zwierzę pierwszego roku życia. Karma dla psa junior dużej rasy powinna być podawana znacznie dłużej. Dla psich olbrzymów czas obowiązywania wysokoenergetycznej diety bogatej w białko, witaminy i minerały może wynosić nawet dwa lata. Korzystając z gotowych produktów, warto korzystać z tabeli żywienia i podawać zwierzętom porcje zalecane przez producentów. Oczywiście dawki karmy można modyfikować, dostosowując je do apetytu i tempa wzrostu zwierzęcia.

Młode psy wymagają dostępu do odpowiedniej ilości karmy dobrej jakości. Dzięki temu rosną szybko i ich organizmy rozwijają się w prawidłowy sposób. To szczególnie ważne w przypadku psów mniejszych ras, które rosną znacznie szybciej. Jeśli w pierwszych miesiącach życia nie zapewnimy im odpowiedniego pożywienia, ich organizmy będą słabsze, bardziej podatne na choroby. Dobre karmy dla młodych psów to klucz do zdrowia dorosłych zwierząt.