2024-04-23

Jakie badania prenatalne wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży?

badania ciazowe

Pierwszym krokiem po uzyskaniu dodatniego wyniku domowego testu ciążowego powinna być wizyta u ginekologa. Lekarz w takiej sytuacji zleca badania mające potwierdzić przypuszczenia o wczesnej ciąży. Zazwyczaj w takiej sytuacji wykonuje się badania krwi oraz USG. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku ginekolog zleca wiele badań, mających na celu ocenę stanu zdrowia płodu.

Badania w pierwszym trymestrze ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży należy szczególnie kontrolować stan zdrowia przyszłej mamy i płodu. Podczas pierwszej wizyty pacjentka zostaje skierowana na szereg badań pozwalających na ocenę rozwoju i funkcjonowania dziecka. Do obowiązkowych badań prenatalnych zalicza się:

  • badanie grupy krwi i Rh — w sytuacji niezgodności grup krwi kobiety i płodu występuje ryzyko pojawienia się tzw. konfliktu serologicznego. W takiej sytuacji organizm przyszłej mamy może wytwarzać zagrażające dziecku przeciwciała, co z kolei prowadzi do rozwoju choroby hemolitycznej noworodka.
  • przeciwciała odpornościowe przeciwko antygenom krwinek czerwonych,
  • morfologia krwi — ma na celu zweryfikowanie i oceną ogólnego stanu zdrowia matki. Pozwala wykryć np. anemię spowodowaną zbyt małą ilością żelaza.
  • badanie stężenia glukozy we krwi na czczo,
  • badanie ogólne moczu.

Oprócz badań obowiązkowych istnieje możliwość przeprowadzenia również konsultacji z lekarzem stomatologiem oraz przeprowadzenie badań w kierunku toksoplazmy, HIV, HCV i różyczki.

USG w pierwszym trymestrze ciąży

Pierwsze badanie ultrasonograficzne zazwyczaj przeprowadza się w momencie weryfikowania zapłodnienia jeszcze przed 10 tygodniem ciąży, nie jest to jednak standardowa procedura. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego należy wykonać USG prenatalne między 11 a 13 tygodniem ciąży. Ma to na celu oszacowanie ryzyka wystąpienia wad płodu oraz skontrolowanie jego budowy anatomicznej. Takie badanie można przeprowadzić w wielu placówkach, np. w Centrum Medycznym MAMI. W czasie USG w pierwszym trymestrze lekarz ocenia parametry takie jak przezierność karkowa czy markery zaburzeń genetycznych. Na podstawie oceny cech płodu, takich jak np. brak punktu kostnienia kości nosowej czy nieprawidłowy przepływ krwi w przewodzie żylnym, ginekolog jest w stanie określić ryzyko wystąpienia zaburzeń genetycznych.