2024-04-19

Najpopularniejsze metody antykoncepcji

antykoncepcja

Stosowanie środków antykoncepcyjnych jest obecnie normalnym sposobem zapobiegania niechcianej i nieplanowanej ciąży. W aptekach dostępnych jest obecnie wiele rodzajów antykoncepcji. Z jakiego rodzaju środków antykoncepcyjnych najczęściej korzystamy? Jakie są dostępne możliwości antykoncepcji? Na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Na czym polega antykoncepcja?

Celem stosowania antykoncepcji jest zapobieganie zajściu w ciążę. Seks jest ważny dla człowieka. Jego głównym celem powinno być przedłużenie gatunku, czyli powodowanie zajścia w ciążę i urodzenia dziecka. Jest też jednak często uprawiany dla przyjemności. Wówczas zajście w ciążę nie zawsze i nie dla każdego jest dobrą nowiną. Żeby temu zapobiec, niezbędne jest zastosowanie środków antykoncepcyjnych. Bardziej lub mniej skuteczne metody zapobiegania zajścia w ciążę były stosowane już w starożytności. Wówczas najczęściej stosowano tzw. antykoncepcję mechaniczną, która uniemożliwiała plemnikom dotarcie w głąb pochwy.

Prawdziwy postęp w antykoncepcji nastąpił jednak dopiero na początku XX wieku. To właśnie wtedy powstały stosowane też obecnie metody antykoncepcji.

Dostępne metody antykoncepcji

W XXI wieku dostępnych jest już wiele metod antykoncepcji. Więcej na ich temat opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej MIRO:

Obecnie stosowane metody antykoncepcji dzielą się na: antykoncepcję mechaniczną, antykoncepcję hormonalną, antykoncepcję trwałą oraz metody naturalne, czyli głównie na stosowanie tzw. kalendarzyka. Decydując się na stosowanie antykoncepcji, trzeba wiedzieć, że żadna z dostępnych metod nie daje 100-procentowej ochrony przed nieplanowaną ciążą. Nawet najskuteczniejsze metody antykoncepcji gwarantują skuteczność jedynie na poziomie 96-98 proc.

Antykoncepcja dla mężczyzn

Najczęściej stosowanym sposobem antykoncepcji są używane przez mężczyzn prezerwatywy. Istnieją co prawda także prezerwatywy damskie, ale one stosowane są już bardzo rzadko. Prezerwatywy to w zasadzie jedyny dostępny w aptekach rodzaj antykoncepcji męskiej. Inną metodą jest antykoncepcja trwała, czyli polegająca na podwiązaniu nasieniowodów wazektomia.

Antykoncepcja dla kobiet

Środki antykoncepcyjne dla kobiet to znacznie szerszy temat. Najczęściej stosowana przez kobiety jest antykoncepcja hormonalna, czyli głównie tabletki antykoncepcyjne. Zawierają one składzie syntetyczne odpowiedniki hormonów, które mają wpływ na blokowanie owulacji. Dobór odpowiednich tabletek antykoncepcyjny jest możliwy w gabinecie ginekologicznym.

Innym rodzajem antykoncepcji dla kobiet są plastry antykoncepcyjne. Jest to rodzaj antykoncepcji przezskórnej. W plastrach znajdują się te same składniki co w dwuskładnikowych tabletkach antykoncepcyjnych.

Innymi rodzajami antykoncepcji dla kobiet są krążki oraz zastrzyki antykoncepcyjne. Krążki dopochwowe także zawierają w sobie hormony, które są uwalniane w pochwie, a następnie wchłaniane przez jej nabłonek. Krążek dopochwowy należy wyjąc po 3 tygodniach. Zastrzyki antykoncepcyjne są wykonywane raz na 3 miesiące domięśniowo. Najczęściej zastrzyk jest w ramię lub w pośladek. Zastrzyki skutecznie zapobiegają przez 3 miesiące zajściu w ciążę, jednak stosując tę metodę trzeba pamiętać o tym, że nie można cofnąć jej działania i w przypadku chęci zajścia w ciążę, trzeba odczekać przynajmniej 3 miesiące, czyli aż przestanie działać preparat.