Rozdzielacze hydrauliczne to urządzenia sterujące wykorzystywane w układach hydraulicznych. Rozdzielacze mogą być sterowane ręcznie – za pomocą dźwigni, joysticków lub linek albo elektrycznie, elektrohydraulicznie i pneumatycznie. Cztery ostatnie formy umożliwiają sterowanie rozdzielaczami na odległość. Czym jednak zajmują się te urządzenia? W tym artykule dowiesz się, jakie funkcje pełnią rozdzielacze hydrauliczne i gdzie znajdują zastosowanie!
Rola rozdzielaczy hydraulicznych
Rozdzielacze hydrauliczne sterują włączaniem, wyłączaniem oraz kierunkiem ruchu siłownika lub silnika hydraulicznego. Rozdzielacze sterują kierunkiem przepływu cieczy roboczej w układzie, który przekazuje energię mechaniczną z miejsca jej wytwarzania do elementu układu napędzanego za pomocą cieczy.
Przesterowanie położenia wewnętrznego tłoczka może być realizowane za pomocą cewek elektromagnetycznych, dźwigni, ciśnieniowo-hydraulicznie lub pneumatycznie – zauważa ekspert z firmy Bulmach specjalizującej się w rozwiązaniach hydrauliki siłowej, dla której rozdzielacze produkowane są w Europie, w zakładach bułgarskiej firmy Badestnost.
Rozdzielacze pełnią także funkcję zabezpieczającą (chroniącą) inne elementy układu hydraulicznego przed przeciążeniami i uszkodzeniami. Mowa tutaj na przykład o pompach hydraulicznych. Za pomocą rozdzielacza hydraulicznego możemy np. odciążyć pompę, w sytuacji gdy potrzebna jest przerwa technologiczna w działaniu układu.
Przykładem zastosowania rozdzielacza hydraulicznego mogą być maszyny rolnicze i przemysłowe. W urządzeniach tych rozdzielacz przekierowuje ciecz roboczą (np. olej hydrauliczny) do określonego miejsca w układzie (siłownik lub silnik hydrauliczny) i wyprowadza ciecz do innego elementu układu hydraulicznego (np. zbiornika).
Jakie rozdzielacze hydrauliczne można wyróżnić?
Rozdzielacze hydrauliczne ze względu na rozwiązania konstrukcyjne można podzielić na:
- suwakowe, w których częścią roboczą jest suwak, który może być kierowany elektrycznie lub mechanicznie w wewnętrznym ogniwie cylindra,
- gniazdowe, które regulują przepływ za pomocą kulki, która pod naciskiem sprężyn otwiera lub zamyka trasę przepływu,
- iskrobezpieczne, w których ruch tłoczka następuje w momencie podania napięcia na cewkę, a powrót tłoczka realizowany jest poprzez sprężynę. Największe zastosowanie znajdują w górnictwie podziemnym i strefach zagrożonych wybuchem.
Rozdzielacze te są dostosowane do wysokich ciśnień roboczych, dlatego z powodzeniem sprawdzają się w wymagających działalnościach gospodarczych.
More Stories
Kluczowa Rola i Wybór Piór do Przenośników Ślimakowych: Trwałość i Wydajność
Kserokopiarki w Tarnowskich Górach: Efektywność, Ekologia i Szybki Serwis dla Firm
Seggery nierdzewne wewnętrzne – do czego się ich używa?