2024-04-14

Co zaliczamy do urządzeń techniki basenowej?

basen

Prawidłowe i bezawaryjne funkcjonowanie basenu zależy od odpowiedniego doboru techniki basenowej i zawartych w niej urządzeń. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań wpływa zarówno na komfort jak i bezpieczeństwo kąpieliska. W zależności od wielkości basenu, jego przeznaczenia i oczekiwań, dobór odpowiednich urządzeń może się różnić. Dlatego wybór technologii basenowej powinien być przemyślany już na etapie projektowania kompleksu i jego instalacji.

Podstawowe zasady funkcjonowania technologii basenowej

Najważniejszym zadaniem nowoczesnych technik basenowych jest odpowiednie uzdatnianie i filtracja wody. Ze względu na zamknięty obieg, woda w kąpieliskach, zwłaszcza tych publicznych, narażona jest na nagromadzenie wielu bakterii i zanieczyszczeń, które mogą wpływać na obniżenie komfortu i bezpieczeństwa osób korzystających z kompleksu. Dlatego podstawą funkcjonowania każdego basenu powinny być odpowiednie metody oczyszczania wody. Nowoczesna technologia basenowa dostępna jest w zakresie usług projektowania i budowy basenów Florexpol, oferującego profesjonalne instalacje i urządzenia techniki basenowej. Wśród podstawowych urządzeń technologii basenowej wykorzystywane są również grzałki, które są głównym urządzeniem odpowiadającym za podgrzewanie wody. Istotną funkcję pełnią także skrzynki sterujące, które umożliwiają kontrolę nad pracą całej instalacji. W każdej technice basenowej niezbędnym elementem są również sterowniki systemów dozowania chemii, które odpowiadają za odpowiednią ilość i stężenie substancji oczyszczających wodę.

Uzdatnianie wody jako podstawa każdej technologii basenowej

Uzdatnianie i filtrowanie wody to najważniejsze funkcje każdej techniki basenowej, które wpływają na zachowanie bezpieczeństwa i higieny kąpieliska. Dzięki nowoczesnym urządzeniom do elektrolizy membranowej i rurowej możliwe jest skuteczne oczyszczanie wody bez narażenia na kontakt z drażliwymi substancjami chemicznymi. Taka metoda uzdatniania w technologii basenowej jest zarówno bezpieczna, jak i komfortowa dla użytkowników basenu.

W kompleksach wodnych narażonych na szczególne rodzaje zanieczyszczeń bardzo dobrym rozwiązaniem może być system uzdatniania wody POLA, który skutecznie chroni przed zagrożeniami mikrobiologicznymi, chloraminami oraz szkodliwymi dla zdrowia THM. Z kolei system MAVOX umożliwia uzdatnianie wody za pomocą połączenia technologii generowania ozonu oraz UV, co pozwala zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa zwłaszcza w kąpieliskach użytkowanych przez wiele osób.