2024-06-26

Jakie kinkiety do salonu?

Kinkiety do salonu

Salon to miejsce odpoczynku lub spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Każdy z nas marzy o pięknym i przytulnym salonie, który będzie oazą spokoju. Oprócz mebli w salonie bardzo ważne jest oświetlenie, które nada pomieszczeniu klimat. Stosując różne rodzaje oświetlenia (główne i punktowe) możemy wyeksponować wybrane fragmenty przestrzeni. Idealnym rozwiązaniem będzie montaż kinkietów, które sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu.

Oświetlenie boczne czy górne?

Do niedawna w wielu mieszkaniach montowano tylko jeden rodzaj światła. Były to lampy górne wiszące na suficie. Okazuje się jednak, że światło jest bardzo istotne podczas wydobywania piękna wnętrza i jego wyposażenia. Wiele osób ma już dodatkowe punkty świetlne w swoim salonie. Jednym z możliwych rozwiązań są kinkiety, które sprawdzą się w nowoczesnych przestrzeniach. W salonie nie można oczywiście zrezygnować z oświetlenia głównego, jakim są lampy sufitowe.

Dlaczego warto mieć kinkiet w salonie?

Salon to wielofunkcyjne pomieszczenie. Wybierając oświetlenie, możemy wyczarować i wykreować charakter salonu w zależności od sytuacji. Designerskie kinkiety do nowoczesnych wnętrz pomogą zwrócić uwagę na wybrane elementy wystroju salonu. Zadaniem kinkietów będzie zatem podkreślenie zdjęć, grafik czy doświetlenie pomieszczenia. Kinkiety w nowoczesnym stylu będą stanowić idealne dopełnienie salonu. Łącząc je z pięknymi klasycznymi meblami, uzyskamy bardzo eleganckie wnętrze. Kinkiety sprawdzą się w każdym stylu salonu od glamour po styl industrialny. Zadaniem kinkietów będzie także stworzenie przytulnej atmosfery, która sprzyja wyciszeniu i relaksowi. Wybierając kinkiet, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka zasad.

Intensywność światła

Moc światła zależy nie tylko od wybranej żarówki, ale także od oprawy kinkietu. Chcąc stworzyć delikatne i ciepłe światło warto wybrać kinkiet z kolorowym i pełnym abażurem. Produkt taki da trochę mniej światła, ale stworzy w pomieszczeniu magiczną i niepowtarzalną atmosferę. Kinkiet można skierować w wybraną strefę pomieszczenia, a resztę pozostawić w delikatnym półmroku. Możemy również wybrać kinkiety z otwartym kloszem, które sprawdzą się zwłaszcza nad fotelem, kanapą czy biurkiem. Dadzą intensywne kierunkowe światło, które przyda się podczas pracy czy czytania ulubionej książki. Do dyspozycji klientów są także modele z kloszem otwartym na górę i na dół, które nadadzą wnętrzu klimat i lekko rozproszą światło.

Ilość kinkietów

Podczas aranżacji salonu trzeba dokładnie zaplanować wszystkie strefy użytkowe. Pomoże to nam w podjęciu decyzji dotyczącej ilości kinkietów. Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, kinkiety pozwolą wyeksponować wybrany fragment salonu. Pojedynczy kinkiet sprawdzi się szczególnie nad biurkiem lub w rogu pomieszczenia. Kinkiety rozwieszone symetrycznie stosuje się natomiast po dwóch stronach kominka, obrazu czy dużego lustra. Lampy można umieścić także po przeciwnych stronach ściany.

Styl kinkietu

Rodzaj i styl oświetlenia ma duży wpływ na nasze samopoczucie i komfort psychiczny. Kinkiet należy więc dobrać pod wystrój salonu. Sklepy oferują duży wybór modeli w różnych kolorach oraz przyjmujących nawet bardzo wymyślne kształty. Znajdziemy bardzo ozdobne i duże kinkiety oraz klastyczne i subtelne modele. Niektóre oferowane produkty przypominają dzieła sztuki i mogą z powodzeniem zastąpić różne elementy dekoracyjne. Możemy wybrać kinkiety ze szklanym kloszem, chromowanym, miedzianym czy przezroczystym. Warto wybrać oryginalny kinkiet, który stanie się ozdobą salonu.