
Zadbany, odpowiednio wypielęgnowany trawnik stanowi piękną ozdobę całego ogrodu. Nienaganny wygląd trawy w tym miejscu zależy przede wszystkim od częstotliwości przeprowadzania procesu wertykulacji oraz jego właściwego wykonywania. Jeśli zastanawiasz się, co jest zasadniczą istotą tej czynności oraz dlaczego warto poddawać jej trawniki w ogrodzie, powinieneś koniecznie zapoznać się z treścią niniejszego artykułu.
Na czym polega wertykulacja trawnika?
Pod pojęciem wertykulacji najczęściej rozumie się specjalistyczny proces pielęgnacyjny, w ramach którego z powierzchni darni usuwa się nadmierną ilość patyków i liści, a także mchu i obumarłych części roślin. Dokładne uprzątnięcie tzw. filcu sprzyja lepszemu i szybszemu wzrostowi trawy oraz jej stopniowemu zagęszczeniu, co pozytywnie wpływa na wygląd całego trawnika. Wertykulacja oddziałuje dobroczynnie również na stan koron traw, efektywnie zabezpieczając je przed różnego rodzaju chorobami, uszkodzeniami, a także utratą wilgoci.
Omawiany zabieg jest możliwy do przeprowadzenia tylko wtedy, gdy ogrodnik dysponuje odpowiednim sprzętem udostępnianym przez takie firmy, jak wypożyczalnia elektronarzędzi z Rybnika. W tym przypadku są to funkcjonalne i proste w obsłudze wertykulatory do trawników wyposażone w obrotowe ostrza stalowe z systemem regulacji. Uruchamiany ręcznie bądź automatycznie sprzęt efektywnie eliminuje filc bez niszczenia darni. Innowacyjne wertykulatory można także używać do napowietrzania gleby pod powierzchnią.
Sposoby przeprowadzania wertykulacji oraz jej częstotliwość
W trakcie wertykulacji trawnika na darni wykonuje się charakterystyczne pionowe nacięcia o głębokości około 30 mm. Przed przystąpieniem do zabiegu trawnik należy skosić. Ewentualny nadmiar mchu można usunąć przy użyciu oprysków. Trawa poddawana omawianej czynności powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra. Cięcia wykonuje się stopniowo, za każdym razem pogłębiając je o kilkanaście mm. Trawnik po wertykulacji wykonanej za pomocą sprzętu udostępnionego przez taką firmę, jak wypożyczalnia sprzętu budowlanego z Rybnika F. H. U. PROTECH, oczyszcza się z resztek roślin za pomocą grabi.
Wertykulację zazwyczaj przeprowadza się raz na dwanaście miesięcy. Jeśli darń wygląda na zaniedbaną, można poddawać ją tej czynności częściej.
More Stories
Najazdy kablowe w pracy i na eventach – jak skutecznie zabezpieczyć przewody?
Dlaczego słodycze to najlepszy wybór na świąteczny prezent?
Przewodnik po markerach kredowych – rodzaje, kolory, zastosowania