2024-09-13

Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo – na co się zdecydować?

oczyszczalnia scieow czy szambo

Właściciele domów jednorodzinnych zwykle stoją przed dylematem, czy lepiej wybrać ekologiczne szambo, czy też zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków. Warto mieć świadomość, że oba rozwiązania mają swoje zalety, ale też nie są pozbawione wad. Przy podejmowaniu tego rodzaju decyzji trzeba zatem wziąć pod uwagę rozmaite czynniki. Koniecznie zapoznaj się z podstawowymi informacjami dotyczącymi szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków.

Szamba ekologiczne – cechy

Szambami ekologicznymi najczęściej nazywa się bezodpływowe zbiorniki wytwarzane z gotowych prefabrykatów. Trafiają tam nieczystości, które następnie wywozi się przy użyciu samochodu asenizacyjnego. Na rynku dostępne są modele z betonu oraz z tworzywa sztucznego. Oba odznaczają się szczelnością oraz odpornością na niekorzystne oddziaływanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Zbiorniki z polietylenu są jednak znacznie lżejsze, a przez to łatwiejsze w transporcie i montażu w porównaniu do betonowych artykułów.

Jak wskazują specjaliści z takich firm, jak EKO-BIO OCZYSZCZALNIE, szamba ekologiczne najlepiej sprawdzają się na stosunkowo niewielkich działkach, gdzie nie dałoby się zamontować oczyszczalni ścieków. Przy instalowaniu tego typu zbiorników warto pamiętać o konieczności zachowania odpowiedniej minimalnej odległości od granicy działki (7,5 m), drzwi i okien budynku (5 m) oraz studni (15 m).

Ogólny opis przydomowej oczyszczalni ścieków

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków zazwyczaj możliwa jest na większych działkach, pod warunkiem że pozwalają na to stosowne regulacje zamieszczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Właściciele posesji mają do wyboru różne modele takich oczyszczalni. Wśród nich można wymienić produkty:

  • z drenażem rozsączającym – w tym przypadku ścieki najpierw ulegają oczyszczeniu w osadniku gnilnym, a następnie zostają przetransportowane do studzienki rozdzielczej, skąd trafiają do rur drenarskich i do poletka filtracyjnego;
  • ze złożem biologicznym – zasilane energią elektryczną; oczyszczone ścieki odprowadzane są do studni chłonnej albo do wód powierzchniowych;
  • hybrydowe – łączące cechy obu rozwiązań.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z Koszalina musi być usytuowana co najmniej 30 m od studni oraz 3 m od domu i drzew. Jest ona tania w eksploatacji.