2024-10-15

Krzewy owocowe idealne na żywopłot

zywoplot

Bukszpany, berberysy, ligustry, a także różne odmiany cisów i żywotników to klasyczne, lecz nie jedyne propozycje roślin na żywopłot. Świetnym pomysłem jest szpalerowe, gęste sadzenie krzewów owocowych i formowanie z nich zwartego, zielonego parkanu. Dowiedz się, jakie korzyści dla ogrodu wynikają z tworzenia żywopłotów z krzewów owocowych. Jakie gatunki rosną najszybciej i najlepiej nadają się do formowania?

Jakie walory mają żywopłoty z krzewów owocowych?

Zadaniem żywopłotu jest ochrona przed wiatrem, kurzem i przypadkowym wtargnięciem zwierząt lub ludzi. Zielone parkany idealnie nadają się do wyznaczania granic ogrodu i podkreślania podziałów w jego przestrzeni. Jeżeli są odpowiednio gęste, to zapewniają również tak pożądaną prywatność.

Aby uzyskać wszystkie wymienione funkcje, wykorzystaj iglaki lub gatunki liściaste. Jeżeli wybierzesz krzewy owocowe na żywopłot, wzrosną walory estetyczne zielonego ogrodzenia. Ponadto stanie się on stołówką dla ptaków. Wiele odmian jest też roślinami miododajnymi, które przyciągają pszczoły i inne owady żywiące się nektarem i pyłkiem. Dzięki temu wzbogacisz mały ekosystem Twojego ogrodu. Wybrane gatunki dostarczają też owoców jadalnych dla ludzi.

Jakie gatunki krzewów owocowych nadają się na żywopłot?

Wybór gatunków krzewów owocowych zależy od charakteru żywopłotu. Jeżeli potrzebujesz wysokiego, poddającego się formowaniu, a jednocześnie trudnego do sforsowania żywego parkanu, to idealna będzie mirabelka lub ałycza. Bardzo podatne na formowanie (dobrze znoszą cięcie) są też derenie. Wywar z owoców derenia jadalnego jest cenionym w medycynie ludowej środkiem na niestrawność i biegunkę.

Jakie gatunki wybrać na żywopłot naturalistyczny (cięcie ograniczone do niezbędnego minimum), doradza ekspert reprezentujący internetowy sklep ogrodniczy Ogród Śląski: – Bardzo atrakcyjnym krzewem jest rokitnik pospolity. Jego pomarańczowe owoce nie tylko doskonale się prezentują, lecz są źródłem cennych witamin i związków mineralnych. Można je suszyć lub przygotować powidła. Podobne walory użytkowe ma pigwowiec. Krzew wygląda bardzo estetycznie, wspaniale kwitnie i daje jadalne owoce. Praktycznie nie wymaga cięcia – wystarczy usuwać chore i suche pędy. Na wysokie żywopłoty często wybierany jest ognik szkarłatny, którego owoce są jadalne dla ptaków. Z kolei róża pomarszczona łączy funkcje użytkowe z wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi.

Inne krzewy owocowe, które doskonale sprawdzają się jako materiał na trudny do sforsowania żywopłot to jeżyny i maliny oraz różnego rodzaju mieszanki, np. jeżynomalina czy świdośliwa. Jeżeli nie potrzebujesz szczególnie wysokiego zielonego parkanu, wybierz borówkę, jagodę kamczacką, porzeczki (czarne są wyższe, czerwone i białe niższe) oraz agrest.

Warto wspomnieć, że bardzo dobre efekty daje łączenie w jednym żywopłocie kilku gatunków roślin. Oprócz szpalerowego sadzenia roślin w jednej linii możliwe jest tworzenie misternych wzorów z niskich roślin. Tego typu nasadzenia doskonale pasują do regularnych ogrodów w stylu barokowym. Spektakularnym osiągnięciem w dziedzinie formowania żywopłotów są też zielone labirynty, znane i cenione od czasów renesansu.