2024-06-25

Monitory interaktywny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Monitory interaktywne

Monitory interaktywne to coraz bardziej popularne rozwiązanie, nie tylko w biznesie, ale także w szkole. Dzięki akcjom takim, jak Aktywna Tablica lub Cyfrowa Szkoła placówki edukacyjne mogą nabyć urządzenia wspierające nowoczesne nauczanie. Między innymi jest to właśnie możliwość zakupu ekranu interaktywnego. Przyjrzyjmy się parametrom, jakie powinien on spełniać, aby jego użytkowanie było proste i intuicyjne.

Ekran interaktywny – Jakie cechy są kluczowe?

Poszczególne produkty dostępne na rynku różnią się od siebie wieloma cechami. Wyposażenie szkół musi przede wszystkim być przyjazne dla uczniów, ale także nauczyciel po to, aby proces nauczania był maksymalnie efektywny.

Dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na:

  • przekątną ekranu i jego rozdzielczość;
  • dostępne złącza;
  • ilość obsługiwanych punktów dotyku;

Jaką przekątną powinien mieć monitor interaktywny?

Z założenia monitory interaktywne są wielkoformatowe. Wynika to ze specyfiki ich użytkowania. Tak samo, jak w przypadku telewizorów, przekątna wyrażona jest w calach. Im większa sala, tym większy powinien być ekran. Powinien on być tak dopasowany, aby nanoszone na wyświetlacz notatki lub wykresy były widoczne dla wszystkich uczestników. Dla typowych małych sal lub klas wystarczający będzie monitor 55’’. Przekątne 65’’ lub 75’’ to dobry wybór do nieco większych sal. W dużych uniwersyteckich aulach, komfort pracy zapewni monitor dotykowy od 85’’ wzwyż.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki monitor wybrać do zwykłej, szkolnej klasy warto na tablicy narysować kredą różne wymiary monitorów i obejrzeć je z kilku miejsc w sali. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że każdy z uczestników spotkania skorzysta z prezentowanych materiałów.

W przypadku monitorów interaktywnych, minimalna rozdzielczość to Full HD, choć lepiej sprawdzi się rozdzielczość 4K. Jest to tym bardziej opłacalne rozwiązanie, że stanowi inwestycję w technologię przyszłości, a różnica w cenie pomiędzy FullHD, a 4K nie jest obecnie już tak duża. Bogatą ofertę monitorów interaktywnych o różnej rozdzielczości znajdziesz w sklepie https://aktin.pl/

Jakie złącza są niezbędne?

Minimalny zestaw portów, jakie powinien posiadać każdy monitor interaktywny to HDMI (minimum jedno, najlepiej dwa lub trzy), VGA oraz wyjście audio.
Port wideo może nam się przydać, jeżeli chcemy przekazać obraz z monitora na inny wyświetlacz (np. projektor zamontowany w auli) albo kiedy panujemy nagrywać to, co wyświetla się na monitorze. Z kolei wyjścia HDMI umożliwiają podłączenie większości urządzeń, jak odtwarzacz DVD/Bluray, komputer albo visualizer do prezentacji. Wyjście audio umożliwi nagranie dźwięku.

Im więcej portów posiada monitor, tym więcej urządzeń będziemy mogli do niego podłączyć jednocześnie. Stwarza to warunki do komfortowej pracy. Nie trzeba za każdym razem – kiedy chcemy zmienić źródło sygnału – przepinać kabli, ale wystarczy przełączyć opcję w oprogramowaniu monitora. Znacząco oszczędza to czas podczas lekcji lub spotkania biznesowego.

Ilość obsługiwanych punktów dotyku

To jeden z najważniejszych parametrów monitora dotykowego. Ekrany interaktywne mogą mieć od dwóch do aż pięćdziesięciu punktów dotykowych. To, jaki model wybierzemy zależy w dużej mierze od specyfiki prowadzonych prezentacji. W większości przypadków komfort użytkowania zapewnia już 10 punktów dotyku. Wtedy z monitora może korzystać jednocześnie do pięciu osób. Jeżeli zakładamy, że jest to inwestycja na kilka lat, warto rozważyć zakup bardziej nowoczesnego urządzenia. Monitory interaktywne w sklepie https://aktin.pl/514-monitory-interaktywne to gwarancja dopasowania sprzętu do potrzeb oraz możliwość otrzymania fachowej porady ze strony doświadczonych pracowników sklepu.

Wybierając monitor interaktywny pamiętajmy o tym, że powinien on być dopasowany przede wszystkim do celu, w jakim będzie wykorzystywany. Nie ma sensu kupować monitora 85’’ z bogatym pakietem złącz i kilkudziesięcioma punktami dotyku dla jednej osoby, która prowadzi lekcje w szkole podstawowej. Z drugiej strony powinniśmy pamiętać, że ceny tego typu rozwiązań technicznych nadal są dosyć wysokie i każdy użytkownik powinien sobie odpowiedzieć na pytanie czy – i jak bardzo – chce inwestować w przyszłość.
Jedno jest pewne, monitory interaktywne to świetne rozwiązanie, który przenosi prezentację danych w zupełnie nowy wymiar.