Trądzik różowaty, zwany trądzikiem osób dorosłych, pojawia się na twarzy ( w szczególności na czole, policzkach i nosie) ok. 10 % osób po 25 roku życia głównie z I i II fototypem skóry (jasna cera i włosy).
Zwykle, osoba, która zauważy u siebie niepokojące objawy (tj. rumień, pojawiające się/znikające grudki/krosty oraz towarzyszące temu uczucie pieczenia i swędzenia skóry), kieruje się do dermatologa, gdzie otrzymuje zalecenie stosowania preparatów miejscowych lub doustnych, połączone z koniecznością ograniczenia spożywania pikantnych przypraw, alkoholu i unikania zbyt długiego eksponowania skóry na słońce, szczególnie w okresie wakacji,
Obecnie jednak coraz bardziej popularne jest laserowe leczenie trądziku różowatego, szczególnie w jego stadium przerostowym, gdy na nosie pojawiają się nieestetycznie wyglądające grudki, przez które nos przybiera wygląd kalafiorowaty (tzw. nos alkoholika).
Laserowe leczenie trądziku różowatego, najczęściej wykonywane jest dwiema metodami:
- frakcjonowanie nieablacyjne, które poprzez wnikanie lasera w głębokie warstwy skóry pobudza ją do pracy i unormowania funkcjonowania gruczołów łojowych;
- frakcjonowanie z ablacją, któremu towarzyszy usunięcie naskórka (jest to więc metoda bardziej inwazyjna), dzięki czemu możliwe jest odblokowanie gruczołów łojowych. Jest to metoda szczególnie zalecana przy pojawiających się przerostach na nosie.
Kiedy można zaobserwować efekty?
Efekty leczenia z wykorzystaniem lasera są zależne od rozległości zmian i stadium chorobowego. Zwykle wystarczy jeden zabieg, ale zdarza się, że konieczne jest dwu-lub trzykrotne jego powtórzenie, w odstępach 3-4 tygodni. Pamiętać przy tym należy, że dłuższe przerwy pomiędzy zabiegami, nie zmniejszają skuteczności tej metody, lecz jedynie odwlekają w czasie ostateczny efekt.
Czytaj też: https://poznajacnerose.pl/blog/tradzik-rozowaty-leczenie/
Dyskomfortem pozabiegowym często zgłaszanym przez pacjentów jest zaczerwienienie i obrzęk, które mijają jednak po kilku dniach, jeśli stosuje się ściśle wskazania lekarskie:
- przemywanie twarzy bezzapachowymi preparatami,
- stosowanie okładów ze świetlika lub herbaty na obrzęki (np. oczu),
- stosowanie kremów bezzapachowych i pozbawionych sztucznych barwników.
Laser wykorzystywany do leczenia trądziku różowatego jest obecnie najskuteczniejszą metodą jego leczenia. należy przy tym jednak pamiętać, że jest to pozbywanie się lub ograniczanie objawów choroby, a nie jej przyczyn. Przy obecnym stanie wiedzy medycznej wyleczenie całkowite trądziku różowatego nie jest możliwe.
More Stories
Nowoczesna Diagnostyka Zawrotów Głowy: Badanie VNG
Prywatne ośrodki rehabilitacyjne – klucz do szybszego powrotu do zdrowia po udarze
Usługi dentystyczne w Polsce