2024-04-27

Szampony na łupież pstry

lupiez pstry

Kiedy na skórze głowy pojawiają się łuszczące się plamy, wyraźnie szorstkie i odróżniające się od reszty skóry – nasza czujność powinna zostać obudzona. Łupież na głowie to częsty problem, ale łupież pstry, to zupełnie inne schorzenie, które wymaga diagnozy i przede wszystkim jak najszybciej podjętego leczenia. Łupież pstry powodowany jest przez grzyby – drożdżaki, z rodzaju Malassezia. Skóra głowy to nie jedyne miejsce, gdzie może się pojawić, występuje też na twarzy, tułowiu, plecach czy też kończynach. Przyczyn jego powstawania może być kilka, ale na skórze głowy pojawia się zazwyczaj u osób młodych, u których w wyniku okresu dojrzewania, występuje wzmożona aktywność gruczołów łojowych, a także u osób, które zwyczajnie mają od zawsze, przetłuszczającą się skórę głowy. Dodatkowo ciepły lub gorący klimat oraz stosunkowo duża wilgotność, sprzyjają rozwojowi grzybów z rodzaju Malassezia, które odpowiadają za występowanie łupieżu pstrego.

Szampon na łupież pstry

W przypadku gdy łupież pstry występuje właśnie na głowie, szampony najlepiej i najskuteczniej mogą pomóc go zwalczyć. W aptekach można dostać szampony bez recepty, zawierające odpowiednie podczas leczenia łupieżu pstrego składniki o właściwościach przeciwgrzybiczych. Najczęściej występującymi składnikami, jakie zawierają szampony na łupież pstry, są:

  • Klotrimazol
  • Mikonazol
  • Ketokonazol
  • Związki selenu

Wszystkie wymienione powyżej składniki aktywne, wykazują działanie przeciwgrzybicze, ukierunkowane na drożdżaki z rodzaju Malessezia, odpowiedzialne za łupież pstry. W zależności od producenta i od szamponu często zaleca się pozostawienie go na skórze głowy przez jakiś czas, zanim go spłuczemy, tak aby lecznicze związki, mogły lepiej wniknąć w warstwy naskórka i spowodować efekt leczniczy. Do popularnych składników aktywnych w szamponach na łupież pstry należą m.in:

  • ekstrakt z korzenia łopianu – szampon na łupież pstry zawierający ekstrakt z tej cennej rośliny, powoduje zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych na skórze głowy, przyczyniając się przez to do złagodzenia i ograniczenia wystąpienia nowych zmian,
  • olej cedrowy – tonizuje skórę głowy, przywracając jej równowagę,
  • oman wielki – ma działanie przeciwbakteryjne – zapobiega przed mnożeniem się bakterii, które mogą zaostrzać procesy zapalne w przebiegu łupieżu pstrego,
  • kłącze tataraku – działanie przeciwłojotokowe na skórę głowy.

Sprawdź skuteczny szampon na łupież pstry Pityver – https://poznajpityver.pl/produkt/szampon-pityver/

Podsumowanie

szampon

Szampon na łupież pstry jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku leczenia tego schorzenia i może dać bardzo dobre rezultaty, jeżeli będzie stosowany regularnie i przez odpowiednio długi okres czasu. Należy właśnie pamiętać o tej regularności, gdyż leczenie zakażeń grzybiczych – w tym także łupieżu pstrego, to proces długotrwały i nie ma co się łudzić, że raz zastosowany szampon na łupież pstry pomoże. Tutaj raczej należy się nastawić na kurację długoterminową i trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ do wyleczenia wszelkiego rodzaju grzybic potrzeba czasu. Jeżeli zastosowane szampony bez recepty nie przyniosą poprawy i stosowane przez dłuższy czas nie pomogą zwalczyć łupieżu pstrego, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może być potrzeba zastosowania silniejszych preparatów, dostępnych wyłącznie na receptę. Zdarzają się także przypadki, że łupież pstry przyjmuje na tyle agresywną formę, że konieczne jest jego leczenie ogólnoustrojowe, czyli przyjmowanie tabletek. Jedno jest pewne – kurację należy podjąć jak najszybciej.