2024-04-17

Na jakich działkach montaż szamba ekologicznego to jedyne rozwiązanie?

szambo ekologiczne

Szambo ekologiczne z drenażem rozsączającym w alternatywie dla klasycznego zbiornika bezodpływowego to ciekawe rozwiązanie dla gospodarstw domowych bez aktywnego przyłącza kanalizacyjnego. Do największych zalet tego systemu należy duża szczelność i wytrzymałość oraz praktycznie bezobsługowa praca. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, na jakich działkach montaż szamba ekologicznego to jedyne rozwiązanie. Zapraszamy do lektury.

Czym jest i jak działa szambo ekologiczne?

Oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, jak fachowo określa się szamba ekologiczne, to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych systemów gromadzenia i odprowadzania nieczystości produkowanych przez gospodarstwa domowe. Standardowy zestaw szamba składa się z kilku elementów. Należy do nich m.in. osadnik gnilny oraz umieszczany za nim układ drenażu rozsączającego.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy EKO-BIO z Łodzi, zajmującej się sprzedażą szamb ekologicznych: Schemat działania szamba ekologicznego opiera się na beztlenowym i tlenowym oczyszczaniu nieczystości. Pierwszy proces zachodzi w osadniku gnilnym, natomiast drugi w drenażu rozsączającym, czyli układzie umieszczonych pod ziemią drenów. Po oczyszczeniu ścieki można bezpieczne odprowadzać do gruntu. Nie stanowią one zagrożenia dla naturalnej przyrody. Wszystko dzięki specjalnej konstrukcji szamba, umożliwiającej oczyszczenie ścieków do poziomu nawet 65%. Jeszcze wyższy poziom możliwy jest do osiągnięcia poprzez zastosowanie dodatkowego kosza filtracyjnego umieszczanego w komorze osadnika.

Kiedy warto zdecydować się na instalację szamba ekologicznego?

Montaż szamba ekologicznego polecany jest przede wszystkim mieszkańcom niewielkich miejscowości (poniżej 1000 osób), których domy wybudowane są na działkach nieprzyłączonych do publicznej sieci kanalizacji. Kiedy wykonanie takiego przyłącza jest niemożliwe lub kompletnie nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, budowa osadnika gnilnego jest jak najbardziej uzasadniona. Oczyszczalnie z drenażem rozsączającym działają niezależnie od obecności przyłącza elektrycznego, więc ich instalacja polecana jest również w przypadku braku podłączenia do sieci elektrycznej. To doskonałe rozwiązanie dla domków letniskowych i innych obiektów działających sezonowo.

Istotny jest także rodzaj działki, na której szambo ekologiczne ma zostać wybudowane. W przeciwieństwie do oczyszczalni biologicznych i biologiczno-chemicznych, których montaż jest możliwy bez względu na panujące warunki wodno-gruntowe, oczyszczalnie z drenażem można zamontować wyłącznie na płaskim terenie, gdzie grunt jest przepuszczalny, a poziom wód gruntowych niski. Jest to bardzo ważne zarówno z perspektywy prawidłowej instalacji, jak i późniejszego użytkowania zbiornika. Poprawnie zamontowane szambo zapewnia wydajną i praktycznie bezobsługową pracę. Do obowiązków właściciela należy jedynie okresowe czyszczenie osadnika i filtra oraz uzupełnianie bakterii w zbiorniku.