2024-07-22

Nauka w Białymstoku – czy warto studiować w mieście pogranicza?

nauka w bialymstoku

Białystok to stolica Podlasia i największy ośrodek naukowy w tym regionie. Jest na drugim miejscu pod względem zaludnienia wśród miast wojewódzkich. Wśród absolwentów szkół średnich i studentów nie cieszy się jednak tak dużym zainteresowaniem jak Warszawa, Karków czy Wrocław.

Podczas gdy w Warszawie rocznie kształci się około 235 tys. studentów, w Białymstoku liczba ta nie przekracza 46 tys. Być może wynika to z faktu, że wielu studentów zamierza osiąść po studiach w stolicy Polski lub nie chce wyjeżdżać do miasta tak skrajnie oddalonego. Mimo to warto rozważyć studia w Białymstoku. Jako miasto i ośrodek akademicki ma ono bowiem wiele do zaoferowania młodym ludziom. Korzystna i atrakcyjna jest również jego oferta naukowa.

Studia i praca w Białymstoku

Najważniejsze białostockie uczelnie to Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Białostocki. Swoją filię ma tu również Akademia Teatralna w Warszawie. Poza tym znajdziemy ciekawą ofertę szkół prywatnych. Kandydaci na studia powinni też zwrócić uwagę na takie zagadnienia jak praca Białystok. W tym mieście dobrze ma się branża IT, budowlana, spożywcza. Białystok jest też dużym ośrodkiem przemysłu włókienniczego i elektromaszynowego.

Co wyróżnia Białystok?

Jako miast leżące przy granicy kraju, Białystok charakteryzuje się ciekawą wielokulturowością. Stanowi mieszankę tradycji, obyczajów, wyznań, narodowości, a także różnorodnej architektury. To wspaniałe miejsce dla studentów zagranicznych, ale i dla Polaków, którzy chętnie nawiązują międzynarodowe relacje towarzyskie i fascynują się kulturą wschodnich krańców Polski. Miasto jest mocno rozwinięte kulturowo, dlatego nie brakuje tu miejsc takich jak galerie sztuki czy muzea (wspomnijmy chociażby Muzeum Historyczne, Muzeum Wsi czy imponującą galerię sztuki Arsenał).

W Białymstoku każdy student znajdzie miejsce dla siebie. Funkcjonuje to bowiem całkiem sporo klubokawiarni, pubów studenckich, ośrodków skupiających młodych ludzi, a także ośrodków sportowych. Uczelnie dbają ponadto o wysoki standard akademików. Niestety od lat brakuje tu bardziej rozwiniętej komunikacji miejskiej (kursuje tylko linia autobusowa). Studenci mogą się tu za to poczuć zgoła inaczej niż w innych dużych miastach Polski. Białystok nie jest bowiem zatłoczoną i zatrutą spalinami aglomeracją. Można tu pooddychać czystym powietrzem i odetchnąć pełną piersią. W oczach młodych osób zamieszkujących zanieczyszczone i szare miasta, warunki atmosferyczne Białegostoku mogą być nie lada atrakcją.