2024-04-20

Ochrona kabli na budowie. Przegląd rozwiązań

kable na budowie

Ochrona i bezpieczeństwo w trakcie prac wykonywanych na budowie są niezwykle ważne. To „plac” pełen pułapek. Dlatego też przed ich rozpoczęciem warto odpowiednio zabezpieczyć teren. Niebezpieczne są przede wszystkim kable zasilające. Jak zatem powinna wyglądać ochrona kabli elektrycznych? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który zawiera odpowiedź na to pytanie.

Oploty kablowe i opaski rzepowe

Jak już wspomnieliśmy, na placu budowy występuje wiele trudnych i niebezpiecznych sytuacji. Niekiedy nie mamy na nie wpływu. Dzieje się tak zazwyczaj przez zagrożenia pogodowe, lecz nie tylko. Zagrożenie mogą nieść też inne czynniki zewnętrze. Przede wszystkim należy tutaj wymienić liczne: przetarcia, zerwania, zamoknięcia kabli. Z pomocą przychodzą oploty kablowe. A dokładniej? Są to zazwyczaj osłony, stworzone z nylonu lub poliestru. W sklepach są również oploty Techflex wykonane ze stali i miedzi. To właśnie one zabezpieczają przewód przed występującymi zagrożeniami, a dodatkowo zapobiegają plątaniu się kabli. Jest to genialny sposób na grupowanie przewodów oraz poprowadzenie ich w jednej linii.

Najazdy kablowe i listwy podłogowe przydatne na budowie

Musimy również pamiętać o tym, że ciągłe przemieszczanie się wszelkich pojazdów na terenie budowy powoduje uszkodzenia terenu, a wraz z nim leżących na ziemi kabli. Aby ochronić kable można zastosować najazdy kablowe oraz listwy podłogowe. Jak stwierdza specjalista ze sklepu internetowego Porządek w kablach, najazdy przydają się w momencie przeciągnięcia przewodu przez ulicę lub przejazd. Składają się z dwóch niezwykle wytrzymałych elementów: łącznika i mocowania. Są odporne na różne uszkodzenia mechaniczne, a niektóre modele również na działanie substancji chemicznych. Najazdy pokazują swoje mocne strony nie tylko na budowach, ale również serwisach samochodowych i fabrykach. Ciekawą informacją jest to, że sprawdzają się one także w trakcie imprez masowych. A co z listwami? Jest to mniej znana wersja najazdów, która ochrania kable na budowie, zwłaszcza przed zadeptywaniem.