2024-05-27

Opinie dendrologiczne – komu je zlecić?

opinia dendrologiczna

Jeśli chcemy poznać rzeczywisty stan zdrowia drzewa, to nie obejdzie się bez opinii dendrologicznej. Warto mieć świadomość tego, że nie tylko burze bądź silne wiatry sprawiają, że drzewa stają się łamliwe. Dzieje się tak również w momencie, gdy drzewostan jest w złej kondycji, np. jest chory lub uszkodzony. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego też tak ważne jest to, aby drzewa zwłaszcza na odcinkach mieszkalnych i często zaludnionych były badane. Komu najlepiej zlecić przeprowadzenie opinii dendrologicznej? Podpowiadamy.

Czym jest opinia dendrologiczna?

Warto mieć świadomość tego, ze np. opinie dendrologiczne w Gdańsku są ustawowo wymagane z obowiązku zachowania dbałości o przyrodę. Ekspertyza bądź opinia dendrologiczna to dokument sporządzany przez specjalistę, który posiada fachową wiedzę w tej dziedzinie. W opracowaniu najbardziej zwraca się uwagę na stan drzewa. Sprawdza się choroby, ubytki, pęknięcia wewnętrzne oraz wszelkie uszkodzenia, które mogą wpływać na łamliwość drzew. Słaba kondycja drzewa wpływa na jego wytrzymałość i stabilność. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza wtedy, gdy drzewa znajdują się w pobliżu domów, w parkach, bądź np. na ścieżkach rowerowych. To właśnie opinia dendrologiczna jest w stanie oszacować, jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymagają drzewa.

Ekspertyza dendrologiczna zawiera również dokładne dane, które dotyczą drzewostanu, między innymi jego lokalizację, wiek, systematykę, wysokość i rozmiar korony oraz jego budowę i stan zdrowia. W opinii dendrologicznej bardzo często znajdziemy również wyniki badań systemu korzeniowego.

Sytuacji, w których opinia dendrologiczna jest wymagana, może być wiele. Szczególnie mocno przydaje się wtedy, gdy nie wiemy, w jakim stanie są wieloletnie drzewa.

Komu zlecić wykonanie opinii dendrologicznej?

Wykonanie opinii dendrologicznej musi zostać wykonane przez specjalistę, którym jest np. inspektor nadzoru dendrologicznego w Gdańsku. Osoba na tym stanowisku musi mieć specjalistyczną wiedzę.