2024-09-18

Osad z kamienia – problem nie do pokonania? Oto jak z nim walczyć!

Jak walczyć z osadem z kamienia?

Czy istnieje kobieta, która nigdy nie walczyła z kamiennym osadem? W wielu polskich domach utrzymanie czystości i porządku to ważna kwestia. Niestety, przeszkodą bardzo często jest twarda woda, która powoduje nieestetyczny, często trudny do usunięcia kamienny osad. Na bateriach i płytkach pojawia się kamień, a na kabinie prysznicowej tworzą się smugi. Pralka i czajnik odmawiają posłuszeństwa, a skóra po kąpieli jest nieustannie przesuszona. Skąd się bierze kamienny osad? Jak z nim walczyć? Czy są sposoby na trwałe pozbycie się problemu?

Skąd się bierze kamienny osad? Fakty o twardej wodzie

Kamienny osad to nic innego jak wapń i magnez wytrącone z wody. Twardość wody świadczy o zawartości właśnie tych minerałów. Niemal w każdym zakątku Polski woda jest średnio lub bardzo twarda, stąd powszechny problem osadów. Związki zawarte w wodzie najlepiej wytrącają się w wysokiej temperaturze. Najwięcej kamienia odkłada się w kotłach grzewczych, pralkach, zmywarkach, czajnikach bądź innych domowych urządzeniach AGD. Dla nich twarda woda jest bezlitosna.

Niewiele osób decyduje się na picie twardej wody bezpośrednio z kranu, pomimo tego, że spełnia ona normy zgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia o jakości wody przeznaczonej do spożycia. Nie każdemu najzwyczajniej ona smakuje. Na powierzchni herbaty tworzą się nieestetyczne plamy, a smak kawy pozostawia wiele do życzenia.

osad na dnie czajnika spowodowany przez używanie twardej wody

A jak twarda woda wpływa na nasze codzienne obowiązki i komfort? Wraz ze wzrostem twardości, wzrasta napięcie powierzchniowe wody. Oznacza to, że wszelkie środki myjące wolniej się rozpuszczają i spłukują. Konsekwencją tego jest mniej efektywne pranie oraz żółtawe plamy na jasnych tkaninach. A co z naszą skórą i włosami? Podczas kąpieli stosuje się więcej płynów do mycia, często z zawartością silnych, wysuszających środków myjących – SLS, SLES. Do spłukania wszelkich odżywek do włosów zużywa się więcej wody, przez co włosy gorzej się układają, wyglądają na zniszczone i szybciej się przetłuszczają. Skóra po kąpieli swędzi, piecze, jest zaczerwieniona? To również objaw twardej wody. W przypadku osób z wrażliwą, alergiczną czy atopową skórą, używanie takiej wody jest wręcz niewskazane.

Jak widzicie, lista konsekwencji użytkowania twardej wody jest bardzo długa i nie zawsze jesteśmy w stanie im zapobiec.

Skąd ten kamień?

Zobacz także: https://businessplus.pl/ecoperla-nie-przestaje-zaskakiwac-tajniki-uzdatniania-wody-dostepne-dla-kazdego/

Domowe sposoby na usunięcie kamienia

Z bardziej pozytywnych informacji, istnieje szereg domowych i tanich sposobów na usunięcie niektórych skutków twardej wody. Mowa głównie o osadach widocznych oraz tych odkładających się w urządzeniach AGD.

Mówi się, że metody naszych babć są najskuteczniejsze, co jest absolutną prawdą. Najlepszym sposobem na usunięcie kamienia jest soda oczyszczona i zwykły ocet. Produkty można kupić w każdym sklepie spożywczym zaledwie za parę złotych.

Łazienka – osady z kamienia lubią ją najbardziej

Jak poradzić sobie z osadem w łazience? Pierwszym sposobem jest domowa pasta z sody oczyszczonej i octu. Można ją stosować zarówno do mycia umywalki i wanny, jak również obłożyć zakamienione baterie. Woda z octem jest natomiast bezcenna w myciu takich powierzchni jak kabina prysznicowa, a nawet okna i szyby. Dzięki octowi mieszanina nie pozostawia smug, a wbrew pozorom zapach szybko się ulatnia.

Kamień w urządzeniach AGD

A co w przypadku sprzętów AGD, w których osadził się uporczywy kamień? Z pomocą przychodzi ponownie ocet. W przypadku czajnika, wystarczy napełnić go czystym octem, zagotować i odstawić na parę godzin dla uzyskania najlepszych efektów. Następnie należy go dobrze umyć płynem do mycia naczyń.

Odkamienianie pralki wygląda bardzo podobnie. Do przegródki na proszek należy wlać niepełną szklankę octu. Można go również wymieszać z sodą oczyszczoną, dla silniejszego efektu. Pustą pralkę nastawiamy na program z wysoką temperaturą – przynajmniej 60 stopni. Ten sposób nie tylko usuwa kamień, ale również nieprzyjemny zapach z bębna.

Jeśli nie macie wiele czasu na sprzątanie, dobrą metodą jest przetarcie wybranej powierzchni ściereczką z mikrofibry. Jest niezastąpiona w sprzątaniu czystą wodą bądź roztworem octu. Dobrze wyciśnięta ściereczka nie pozostawia smug oraz usuwa z powierzchni świeże osady oraz zacieki.

A co gdyby Twoja woda była miękka?

Jakie są efekty używania miękkiej wody? Wyobraźcie sobie życie bez kamienia. Kawa i herbata wyglądają lepiej, smakują tak jak powinny, a ich aromat jest znacznie głębszy. Twoja pralka perfekcyjnie pierze wszelkie tkaniny nawet w niskiej temperaturze. Co więcej, nie musisz używać zmiękczaczy do tkanin! Sprzątanie łazienki sprowadza się do dezynfekcji i przetarcia śladów użytkowania, a kąpiel to sama przyjemność. Co dalej? Oszczędzamy na detergentach, płynach do kąpieli oraz środkach do pielęgnacji. Twoje włosy wyglądają zdrowiej, a skóra nie wymaga już tak intensywnej pielęgnacji. A to tylko niektóre z korzyści stosowania miękkiej wody. Brzmi zachęcająco, prawda?

Miękka woda idealna w użytkowaniu dzięki instalacji centralnego zmiękczacza wody

 

Zmiękczacz wody – skuteczny sposób na walkę z twardą wodą

Warto zwalczać problem u przyczyny. Tak samo, jak lepiej zapobiegać chorobie, niż ją leczyć. Powstrzymanie powstawania kamienia jest równie rozsądne i wygodne. Szczególnie, jeśli zależy Ci na przedłużeniu żywotności Twoich nowych urządzeń AGD bądź zadbaniu o estetykę świeżo wykończonej łazienki.

Coraz większą popularnością na rynku cieszą się centralne zmiękczacze wody, montowane na wejściu wody do domu. Są to urządzenia wypełnione złożem jonowymiennym, które odpowiada za usunięcie wapnia i magnezu z wody. Żywica zatrzymuje związki odpowiadające za twardość, wymieniając je na niewielką ilość nieszkodliwych jonów sodu. Taką wodę można bez problemu pić, gotować na jej bazie oraz z pewnością korzystać z niej podczas codziennych obowiązków.

Przykładem dobrej jakości zmiękczaczy wody są urządzenia polskiej marki Ecoperla. Marka zapewnia zarówno stacje kompaktowe, jak np. seria zmiękczaczy Ecoperla Toro, w tym Ecoperla Toro 35 – przeznaczone do małych wnęk i domów jednorodzinnych, jak i stacje dwuczęściowe, np. seria zmiękczaczy Ecoperla Softower – wydajniejsze, do domów wielorodzinnych.

Urządzenia te zapewniają miękką wodę w całym domu, przy wydajnej oraz oszczędnej eksploatacji. Wbrew pozorom, koszty utrzymania dobrej jakości urządzenia są niewielkie. Porównując je z kosztami walki z twardą wodą, śmiało można stwierdzić, że jest to swoista domowa oszczędność. Podczas zakupu warto jednak zwrócić uwagę na jakość poszczególnych komponentów urządzenia i zainwestować w produkt najwyższej jakości, aby służył nam długo i efektywnie. Zmiękczacze wody marki Ecoperla można kupić w dobrych sklepach internetowych z filtrami do wody. Zajrzyjcie na stronę Ultrafiltracja.pl

Miękka woda w zasięgu Twojej ręki!

Twarda woda to bez wątpienia uporczywy problem. Dla wielu osób to zmora podczas sprzątania, na którą poświęca się zdecydowanie zbyt dużo czasu. Oprócz klasycznych domowych metod na walkę z kamieniem, są możliwości na usunięcie problemu u źródła. Warto zastanowić się nad zakupem stacji uzdatniania, która efektywnie pozbędzie się za nas tego problemu. Zmiękczacze wody stają się coraz bardziej pożądanym urządzeniem domowym. Efektywnie dbają o czystość naszej łazienki, sprawne działanie urządzeń AGD, jak również o naszą piękną skórę i dobrą kondycję włosów. Czy można mieć bardziej pomocne urządzenie w domu?