2024-04-17

Pies nie chce spać na legowisku – co robić?

czworonóg

Wielu właścicieli psów boryka się z problemem, że ich pupil, nie chce spać na zakupionym przez nich legowisku. Co więcej czworonóg usilnie, noc w noc, wskakuje do ich łóżka i nie wyobraża sobie spać nigdzie indziej. Jak sobie poradzić z takim stanem rzeczy? Przedstawiamy kilka cennych wskazówek.

Ucz dobrych nawyków od początku

Na samym początku należy podkreślić, że szkolenie psa w jakiejkolwiek czynności najlepiej jest zacząć od pierwszych dni jego pojawienia się w naszym domu. Jeśli bowiem przyzwyczaimy szczeniaka do spania w naszym łóżku, bardzo trudno będzie go później tego oduczyć, każąc mu nagle spać na nowo zakupionym posłaniu. Kiedy bierzemy do domu zupełnie małego psiaka, który boi się spać sam na posłaniu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji, będzie spanie obok niego na materacu przez pierwszych kilka nocy niż baranie go do łóżka. Po pewnym czasie pupil oswoi się z nową sytuacją i będzie w stanie zasypiać sam. To podobna strategia, jak w przypadku mały dzieci.

Sprawdź na Sklep Zoologiczny Online – WyspaZwierzat.pl

Kup wygodne legowisko dla psa

Jeśli nasz pies nie chce spać na nowo zakupionym legowisku, przyczyną może być jego niewygoda lub nieodpowiedni rozmiar. Dlatego zawsze skrupulatnie dobierajmy model posłania, sprawdzając jego wymiary oraz materiał, z jakiego jest wykonane. Bardzo ważne jest także jego wypełnienie, które zapewni zwierzęciu komfort podczas leżenia.

Połóż legowisko w odpowiednim miejscu

Pies może nie chcieć leżeć na legowisku także dlatego, że posłanie leży w nieodpowiednim miejscu np. jest tam zbyt głośno lub co chwila ktoś przechodzi. Legowisko może też leżeć w zbyt nasłonecznionym lub zbyt wychłodzonym miejscu. Zadbajmy więc o to, by znaleźć w naszym domu taką przestrzeń, która zapewni naszemu czworonogowi spokój, ciszę oraz odpowiednie warunki temperaturowe. Wtedy jest szansa, że pies chętniej będzie kładł się na legowisko.

Bądź konsekwentny

Jeśli oduczacie swojego psa spania w łóżku, to mogą zdarzać się momenty, w których pupil będzie chciał spróbować wrócić do dawnych przyzwyczajeń. Nie możecie na to pozwolić i zawsze spokojnie, ale stanowczo i konsekwentnie, zdejmujcie go z łóżka i kładźcie na jego posłanie. Po kilku takich próbach, pupil podda się, uznając Waszą rację.

Zadbaj o czystość posłania

To, co może jeszcze zniechęcać naszego psa do spania na swoim legowisku, to fakt, że jest ono po prostu brudne. Ziemia z dworu, resztki jedzenia czy mnóstwo sierści nie zachęcają do spania na takim posłaniu. Pamiętajmy zatem, by regularnie czyścić legowisko dla psa, a jeśli jest taka możliwość, to prać je. Na czystym posłaniu psiak z pewnością będzie spał chętniej.

Sprawdź legowiska na: https://wyspazwierzat.pl/legowiska-dla-psow-213