2024-05-27

Poradnia psychologiczna – kiedy warto się do niej udać?

wizyta u lekarza

Poradnią psychologiczną nazywa się placówkę, w której udzielana jest pomoc psychologiczna. Może dostać się do niej każda osoba wymagająca wsparcia – dorosły, nastolatek czy dziecko, a także pary oraz całe rodziny. W jakich sytuacjach warto udać się do poradni psychologicznej? Jak można się do niej dostać?

Czym zajmują się poradnie psychologiczne?

Placówki jak poradnie psychologiczne mogą funkcjonować samodzielnie albo też wchodzić w skład większych zespołów medycznych – przychodni czy klinik.

Poradnie psychologiczne zajmują się pomaganiem osobom, które doświadczają trudności dotykających ich psychiki. Wtedy, gdy samodzielnie nie dajemy sobie rady z tymi trudnościami, powinniśmy pomyśleć o skorzystaniu z pomocy specjalisty jak psycholog.

W poradniach psychologicznych można skorzystać z kompleksowej obsługi w tym zakresie, między innymi z diagnostyki psychologicznej, testów oraz z terapii psychologicznej, która prowadzona jest przez psychoterapeutów.

Kto może udać się do poradni psychologicznej?

Wsparcie udzielane przez poradnie psychologiczne jest dostępne dla każdego, kto z różnych powodów będzie wymagać pomocy specjalisty.

Pomoc psychologiczna wybierana jest przez osoby dorosłe, które doświadczają trudności w swoim życiu prywatnym i zawodowym. Mogą być to między innymi gorszy nastrój, wypalenie zawodowe, trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi osobami czy też poczucie straty po odejściu bliskiej osoby.

Również z pomocy poradni psychologicznych mogą skorzystać dzieci i młodzież. W tym przypadku opieka skierowana jest przede wszystkim do najmłodszych z trudnościami wychowawczymi i szkolnymi.

Ponadto poradnie psychologiczne zapraszają do siebie pary, które zapisują się wtedy na specjalne terapie. Są one wybierane głównie w przypadku kryzysów w związku.

Jak wybrać dobrą poradnię psychologiczną?

Obecnie działa wiele poradni psychologicznych, w których można skorzystać z kompleksowej i fachowej obsługi specjalistów jak psychiatrzy i psychoterapeuci.

Gdy chodzi o placówki jak poradnia psychologiczna Poznań jest jednym z wielu miast, gdzie można skorzystać z takiej pomocy zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie.

Poradnie psychologiczne na NFZ są dostępne dla dzieci i młodzieży oraz dla osób, które opłacają swoje składki zdrowotne. Do poradni prywatnej może udać się każdy, kto chciałby skorzystać ze wsparcia.

Wybierając odpowiednią poradnię, warto przede wszystkim skoncentrować się na tych placówkach, które posiadają pozytywne opinie od pacjentów i są od dłuższego czasu obecne na rynku.