2024-04-17

Projektowanie 3D – kiedy je zlecić? Poznaj zastosowania!

projektowanie 3d

Usługi bazujące na technologiach 3D cieszą się dzisiaj dużym zainteresowaniem. Nowoczesne drukarki oraz skanery 3D pozwalają na przygotowanie gotowych obiektów i wirtualnych modeli łatwo i szybko. Jakie zastosowanie ma projektowanie 3D? Sprowadź, w jakich celach wykorzystywane jest ono najczęściej!

Czym jest projektowanie 3D?

Projektowaniem 3D określa się proces, który służy do wykonania projektu obiektu trójwymiarowego za pomocą dedykowanego do tego celu programu komputerowego. Programów tego typu jest obecnie na rynku bardzo dużo – są one przeznaczone zarówno dla amatorów, jak i dla profesjonalistów.

Poprzez projektowanie 3D można wykonać różnego rodzaju obiekty, które mają także praktyczne zastosowanie. To powoduje, że tego typu proces projektowy jest obecnie wykorzystywany bardzo często w różnych obszarach.

Kiedy wykorzystuje się projektowanie 3D?

Proces projektowania trójwymiarowego jest wykorzystywany między innymi w:

  • Architekturze – umożliwia stworzenie modeli 3D obiektów i terenów, mogą być one uzupełnione także o dodatkowe opcje, na przykład o wirtualny spacer,
  • Budownictwie – pozwala na przygotowanie obiektów stosowanych w branży budowlanej, między innymi materiałów budowlanych,
  • Medycynie – za pomocą projektowania 3D tworzy się różne obiekty jak protezy, implanty stosowane w ortopedii, stomatologii, ortodoncji,
  • Produkcja przemysłowa – bardzo często projektowanie to używane jest też do przygotowywania projektów obiektów do produkcji seryjnej,
  • Produkcja jednostkowa – zastosowanie techniki jak projektowanie 3D umożliwia wykonanie pojedynczych przedmiotów, na przykład zamienników zużytych części zapasowych, które nie są już dostępne w sprzedaży.
  • Multimedia – z wykorzystaniem projektowania 3D przygotowuje się różnego typu projekty na potrzeby multimedialne, na przykład do gier komputerowych.

Jak widać, projektowanie 3D ma bardzo szerokie zastosowanie i pozwala ono na przygotowanie wielu typów projektów, które mogą być używane w różnych obszarach. Gotowe projekty mogą być następnie używane wirtualnie albo też mogą być one wykorzystane do wykonania druku 3D.

Gdzie zamówić usługę projektowania 3D?

Gotowe projekty 3D można znaleźć już teraz w internecie dla wielu obiektów. Niektóre z nich są dostępne także jako bezpłatne. Gdy gotowy projekt nie jest dostępny, wtedy można zlecić jego wykonanie w firmach specjalizujących się w świadczeniu tego typu usług.

Obecnie projektowanie 3D jest usługą oferowaną w wielu firmach specjalizujących się w prowadzeniu usług w ramach technologii 3D. Mogą one zaoferować swoim klientom pełną pomoc w przygotowaniu oraz w wykonaniu obiektów 3D.