2024-04-20

Projekty i budowa linii kablowych – na czym polega?

Linie kablowe buduje się wszędzie tam, gdzie nie można wybudować linii napowietrznych. Ich zadaniem jest dostarczanie prądu i zapewnienie bezawaryjności. Linie kablowe maja wiele zalet, jak choćby zajmowanie węższego pasu terenu czy stwarzanie mniejszego zagrożenia porażeniowego.

Linia kablowa – co to jest?

Najprostsza definicja linii kablowej określa, że jest to linia ułożona w ziemi, dostarczająca energię elektryczną. Linie kablowe to także linie, które prowadzone są w kanałach kablowych, w ścianie, konstrukcjach nośnych oraz linkach nośnych. Zastępują linie napowietrzne. Projekty i budowa linii kablowych w Piotrkowie Trybunalskim są związane z rosnącym zapotrzebowaniem na energie elektryczną. Jest to związane z rozwojem gospodarczym, a co za tym idzie ze zwiększoną potrzeba bezawaryjnego dostarczania energii elektrycznej. Odpowiednie zaprojektowanie i budowa linii kablowej pozwala na doprowadzenie prądu do określonych obszarów i zapewnienie braku w dostawach energii elektrycznej.

Na czym polega projektowanie i budowa linii kablowych?

Linie kablowe są budowane wszędzie tam, gdzie pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na energie elektryczną, ale nie ma możliwości budowy linii napowietrznej. Linie kablowe prowadzone są przez tereny, na których linia elektroenergetyczna musi być poprowadzona przez duży zbiornik wodny. Budowa stacji słupowych w Żyrardowie wymaga przeprowadzenie odpowiednich wyliczeń geodezyjnych, a także technicznych. Projektanci muszą wziąć pod uwagę nie tylko miejsce, w którym linia kablowa zostanie zainstalowana, ale również muszą uwzględnić parametry przesyłowe. Zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom, to kolejny priorytet, który muszą wziąć pod uwagę.

Odpowiednie zaprojektowanie przebiegu linii kablowych czy rozmieszczenia stacji słupowych pozwala na bezawaryjny przesył prądu, nawet przy dużym zapotrzebowaniu. Kable umieszczane są na odpowiedniej głębokości w ziemi. Dodatkowo są izolowane i chronione specjalna powłoką, która zabezpiecza kable przed uszkodzeniami mechanicznymi i zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom.