2024-07-16

Projekty małych domów – metraż mieszkania, komfort domu

projekty domow

Wśród osób planujących budowę własnego domu ogromną popularnością cieszą się projekty małych domów – czyli nie większych, niż 150 metrów kwadratowych. Ich zalety to między innymi stosunkowo niski koszt budowy, możliwość zbudowania na niemal każdej działce i nieporównywalnie większy komfort w porównaniu do mieszkania o podobnej powierzchni.

Dla kogo przeznaczone są projekty małych domów?

Choć główną grupą, o której myślą architekci opracowując projekty małych domów są rodziny z jednym lub dwojgiem dzieci, to w takich domach dobrze odnajdą się także bezdzietne pary czy seniorzy. Wiele zależy od konkretnego budynku. Można wśród nich znaleźć zarówno propozycje z poddaszem, jak i parterowe. Dlatego można powiedzieć, że projekty małych domów są idealne zarówno dla osób z ograniczonym budżetem, jak i dla tych, które po prostu mają niewielkie wymagania wobec wielkości przyszłego domu.

Warto też pamiętać, że małe domy często mają powierzchnię użytkową porównywalną do dużego mieszkania – dlatego w przypadku przeprowadzki z mieszkania do domu warto porównać metraż i dla zapasu dołożyć np. 20 metrów kwadratowych – czyli osoby opuszczające 100-metrowe mieszkanie powinny komfortowo zmieścić się w 120-metrowym domu.

Projekty małych domów do budowy w mieście

Niewątpliwą zaletą niewielkich domów jest możliwość łatwego zmieszczenia ich nawet na działce usytuowanej w mieście. Takie parcele często są mniejsze od tych umiejscowionych na wsi, dlatego wymuszają pewne ograniczenia. Decydując się na realizację projektu małego domu można połączyć wygodę mieszkania w dogodnej lokalizacji z komfortem domu, a więc brakiem sąsiadów tuż za ścianą i innych ograniczeń mieszkania w bloku.

Decydując się na budowę własnego domu koniecznie trzeba sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – najlepiej jeszcze przed zakupem działki. Jeżeli nie jest objęta takim planem, trzeba wystąpić do gminy o warunki zabudowy. Dotyczy to nie tylko budowy domu w mieście, ale także na wsi.

Projekty małych domów do budowy na wsi

Wiele osób, przeprowadzając się na wieś, decyduje się raczej na większe budynki mieszkalne. Nie jest to jednak regułą, a wszystko zależy od indywidualnych preferencji i stylu życia.

Mieszkanie z dala od miasta często wymusza posiadanie większej przestrzeni, by np. przenocować gości czy choćby mieć gdzie przechować zakupy na zapas. Mimo tego, przy dobrej aranżacji projekty małych domów mogą z powodzeniem sprawdzić się także na wsi.

Decydując się na budowę domu na wsi, warto zadbać o to, by dobrze pasował do otoczenia. Projekty małych domów warto wybierać zwłaszcza do budowy na niewielkich działkach, gdy zależy nam także na ogrodzie.

Gdzie można obejrzeć projekty małych domów?

Projekty małych domów występują we wszelkich możliwych wariantach – jedno- i dwukondygnacyjnych, drewnianych czy murowanych, klasycznych i nowoczesnych. Najlepiej przejrzeć któryś z katalogów internetowych, np. https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html. Przed oglądaniem projektów warto zrobić rodzinną burzę mózgów i określić, jaki metraż będzie dla nas optymalny, a także jakie mamy oczekiwania wobec wyglądu i funkcjonalności budynku. Przyda się też ustalić, ile pomieszczeń będzie potrzebnych, by wszyscy członkowie rodziny komfortowo zmieścili się w nowym domu.

Ważne jest też, by wybrać taki projekt, który będzie pasował wszystkim domownikom – zdarza się, że w obrębie rodziny różne osoby mają odmienne gusty. Kwestia wyglądu domu jest być może najmniej istotna z praktycznego i finansowego punktu widzenia, ale zdarza się, że jest najtrudniejsza do rozwiązania.