2024-12-13

Przygotowanie stołu na Wielkanoc – przydatne wskazówki

Wielkanoc jest bardzo ważnym świętem chrześcijańskim, które dodatkowo zwiastuje niepisane rozpoczęcie wiosny. Tego dnia przy stole zbiera się cała rodzina. To doskonała okazja, aby zastosować kreatywność i pomyśleć o dekoracji i zastawie wielkanocnego stołu. W poniższym artykule znajdziesz przydatne wskazówki, jak sprawić, że stół będzie wyglądał wyjątkowo z tej okazji.

Wybierz odpowiednią kolorystykę

Przy planowaniu wielkanocnego stołu obowiązują te same zasady, co w przypadku planowania wnętrza. Kieruj się proporcją 60-30-10, w której 60% stanowi główny kolorowi, 30% dodatkowy i 10% akcentujący detal. Jak to się robi w praktyce? Głównymi kolorami będą kolory obrusów i serwetek. Drugim kolorem mogą być elementy zastawy stołowej i dekoracji, trzeci to jasne detale akcentujące, figurki, świeczniki, sztućce.

Na przykład dyskretne szare obrusy uzupełniamy białymi porcelanowymi talerzami z szarym nadrukiem i salaterkami ze srebrnymi elementami, aby podkreślić ważność uroczystości.

Miłośnicy klasycznych serwetek Wielkanocnych pokochają połączenie zwiewnej porcelany, przezroczystego szkła lub z akcentami złotych detali w postaci obramowania na szklankach, uchwytów na kubkach lub złotych pierścieni na serwetki. Szklanki z Krosna to doskonałe uzupełnienie całej zastawy stołowej. Dostępne są w różnych kształtach, dlatego można je dobrać do całej zastawy. Zastawa porcelanowa to bardzo ważny element świętowania. Podkreśla wyjątkowość rodzinnych spotkań i sprawia, że jedzony z niej posiłek staje się jeszcze bardziej wyjątkowy.

Przykryj stół obrusem

Nawet jeśli na co dzień nie korzystasz z obrusów, śniadanie Wielkanocne może być wyjątkiem, by podkreślić całą uroczystość. Może być klasyczny, biały, w fantazyjne wzory lub nawet motywy wielkanocne. Wszystko zależy od ogólnego zamysłu na dekorację i Twoich osobistych preferencji.

Uzupełnij stół pięknymi serwetkami

Użyj reguły kontrastu podczas ustawiania stołu na Wielkanoc. Jeśli na obrusie znajduje się widoczny, przyciągający uwagę nadruk, serwetka może być jednolita, powtarzająca jeden z kolorów na obrusie. Serwetki mogą być papierowe albo w takim kolorze jak obrus, wykonane z podobnej tkaniny.

Stwórz kompozycję wielkanocną

Wielkanocne ustawienie stołu sugeruje, że wypełnienie jego centralnej części będzie ściśle związane z tematem święta. Na środku może stać również typowo Wielkanocna potrawa udekorowana zgodnie z tematyką tego święta. Co można postawić w centralnej części stołu?

  • Dania w salaterkach na nóżce z tradycyjnymi ciastami
  • Mazurek wielkanocny z wiosenną dekoracją
  • Wazony z gałęziami ozdobionymi wielkanocną dekoracją
  • Bukiety wiosennych kwiatów. Kompozycje mogą być żywe lub sztuczne
  • Porcelanowe figurki lub takie wykonane z naturalnego tworzywa

Dodaj ciekawe akcenty

Dekorując wielkanocny stół, wypełnij przestrzeń małymi drobiazgami, które przyciągają uwagę. Zestawy do przypraw, pozłacane lub w postaci królików, podstawki na jajka z uroczymi uszami, mini figurki, kosze w postaci gniazd ptaków są więcej niż odpowiednie do serwowania na Wielkanoc. W przypadku zarówno Świąt Wielkanocnych, jak i Bożego narodzenia przepych jest zazwyczaj mile widziany ze względu na wyjątkowość tych świąt. Jeśli mimo wszystko zawsze stawiasz na minimalizm, możesz zaopatrzyć się w piękne noże, widelce lub łyżki, które będą towarzyszyć Tobie i Twojej rodzinie z okazji każdego, ważnego święta.

Rola zastawy stołowej podczas spotkań rodzinnych

Niemal w każdym domu jest specjalna zastawa stołowa, którą wyjmuje się tylko z okazji specjalnych uroczystości. Jest zarezerwowana na różne Święta, jubileusze, z okazji przybycia ważnych gości, czy też urodzin i imienin. Coraz więcej osób decyduje się na zastawę porcelanową. Uchodzi ona za bardziej szlachetną, wyjątkową i zazwyczaj wygląda znacznie bardziej okazale. Tak samo w przypadku sztućców. Większość rodzin poza codziennymi nożami, widelcami i łyżkami, ma specjalny zestaw na rodzinne uroczystości.

Jednak warto zwracać uwagę na wygląd swojej zastawy nie tylko podczas specjalnych okazji. Według psychologów wygląd potraw wpływa na postrzeganie smaku i nastroju otoczenia. Nie ma znaczenia, czy robisz śniadanie tylko dla siebie, czy dzwonisz do dużej rodziny na kolację. Piękne serwowanie potraw jest przejawem miłości i troski o siebie i innych, które powinny stać się częścią codziennego życia. Dlatego warto pomyśleć o serwowaniu i wyborze pięknych naczyń oraz dekoracji również na co dzień. Zdecydowanie umili to każdy posiłek i sprawi, że każda chwila może stać się wyjątkowa dla Ciebie i Twojej rodziny.