Praca systemu kominowego umożliwia pozbywanie się dymów powstających podczas działania urządzeń grzewczych. Generowane w czasie spalania opału gazy mogą wydostawać się poza budynek za sprawą wytwarzanego ciągu kominowego wynikającego z tworzącej się różnicy ciśnień. W przypadku występowania silnych wiatrów funkcjonowanie instalacji będzie jednak zakłócane. Sposobem na wyeliminowanie tej przeszkody jest zamontowanie nasady kominowej.
Do czego służą nasady kominowe?
Silne wiatry utrudniające pracę systemu kominowego pojawiają się sporadycznie w wielu rejonach kraju, są jednak miejsca, gdzie występują one przez większość roku. Sytuacja taka może mieć miejsce na odkrytych przestrzeniach, gdzie nie pojawiają się naturalne przeszkody terenowe, a także w pasie nadmorskim oraz na pogórzu i w górach. Ze względu na panujące warunki na obszarze kraju wydzielono 3 strefy zagrożenia wiatrem. Największa z nich obejmuje centralną część Polski i nie wymaga z reguły korzystania z nasad kominowych poza wybranymi lokalizacjami, jednak nie jest to wymuszane przez obowiązujące przepisy. W strefie 2, która obejmuje powiaty znajdujące się w pasie nadmorskim oraz część powiatów do nich przylegających, jak również w strefie 3 znajdującej się w Karpatach i Sudetach silne wiatry występują dość regularnie. Na tych terenach założenie nasady będzie obowiązkowe.
Jakie nasady kominowe można zastosować?
Istnieje kilka różnych rodzajów nasad kominowych. Najmniej skomplikowane konstrukcje to nasady stałe. Ich działanie jest możliwe dzięki właściwemu ukształtowaniu wylotu, który powoduje powstawanie podciśnienia po stronie zawietrznej komina. Dostępne są także nasady obrotowe, w których znajduje się element rotujący za sprawą naporu wiejącego wiatru, umieszczony w przewodzie kominowym, działający jak niewielka turbina generująca podciśnienie. Kolejną opcją są nasady samonastawne. W tym przypadku podciśnienie u wylotu powstaje ze względu na to, że nasada ustawia się samoczynnie w osi wiatru, co pozwala na wytworzenie różnicy ciśnień przez wiejący wiatr. Do wspomagania ciągu można też używać generatorów ciągu, a więc wentylatorów pracujących dzięki silnikowi elektrycznemu, umieszczanych wewnątrz przewodu kominowego. Są one używane w przypadku gazowych kotłów centralnego ogrzewania, w których temperatura gazów jest na tyle niska, że są problemy z uzyskaniem wymaganego przepływu.
Nasady kominowe są sprzedawane przez firmy dostarczające elementy instalacji kominowych. Dobrym przykładem może być firma WkładyKominowe.pl. Oferuje ona też systemy kominowe ceramiczne i stalowe do kotłów na paliwa stałe i gaz, a także do kominków. Dostępne są też wkłady kominkowe oraz przedłużenia kominowe.
More Stories
Jakie rośliny najlepiej reagują na nawozy dolistne?
Do czego służą złącza ogrodowe?
Gdzie sprawdzą się ścianki całoszklane?