2024-04-23

Skóra sztuczna, czy prawdziwa? Jak je odróżnić?

Skóra prawdziwa

We współczesnym świecie coraz większe znaczenie zaczynają odgrywać sklepy internetowe. Powszechny dostęp do sklepów online, ogromna ilość towaru, który się w nich znajduje oraz bardzo atrakcyjne ceny, sprawiają, że znacznie łatwiej jest nam znaleźć to, czego potrzebujemy. Musimy jednak bardzo często mierzyć się, z tym że duża ilość oferowanych produktów to po prostu podróbki. Przykładem w dzisiejszym artykule będzie skóra, która w naturalnym wydaniu jest niezwykle droga i prezentuje się równie niesamowicie, ale coraz częściej rynek zalewany jest jej sztucznym zamiennikiem. Skąd więc wiedzieć, która aktówka, czy kurtka jest ze skóry naturalnej, a która ze skóry sztucznej?

Jaka jest tekstura prawdziwej skóry?

Prawdziwą skórę najłatwiej jest poznać po dotyku. Biorąc w dłonie torbę lub inną rzecz wykonaną ze sztucznej skóry łatwo odnieść wrażenie, jakby była z plastiku, bez życia i sztywna. Zdarza się jednak, że podróbka naturalnej skóry jest także miękka, ale za to nigdy nie będzie równie ciepła w dotyku. Jakość jest po prostu niepowtarzalna. Wybierając torbę, warto przyjrzeć się jej krawędziom. Jeśli będą odsłonięte, da się zauważyć zamszową strukturę od wewnętrznej strony skóry naturalnej, a jej spód jest włóknisty i matowy.

Naturalna skóra odróżnia się od sztucznej także zapachem. Nie oznacza to, że będąc w sklepie mamy obwąchiwać wszystkie półki. Zapach czuć z daleka, wystarczy podnieść torbę i da się wyczuć charakterystyczną woń. Jest to nic innego jak pozostałość po procesie garbowania. Zapach może być bardziej lub mniej wyczuwalny, ale za każdym razem będzie kojarzył się z naturalną skórą.

Naturalna skóra i jej właściwości

Wybierając skórę, należy wziąć pod uwagę to, jak dany produkt zachowuje się w kontakcie z wodą. Prawdziwa skóra charakteryzuje się porowatą strukturą, która sprawia, że woda się w nią wchłania. Dzieje się tak, ponieważ jest to materiał oddychający. Owszem mokre plamy po pewnym czasie znikają i nie zniekształcają torby, czy innego przedmiotu. Sztuczna skóra z kolei nie wchłania wody. Można więc powiedzieć, że test wody to najłatwiejszy sposób na to, aby przekonać się o jakości oferowanego produktu.

Innym ciekawym sposobem na sprawdzenie pochodzenia skóry, jest test ognia. Brzmi drastycznie, ale tylko dla podróbki. Naturalna skóra nie zareaguje, natomiast sztuczny odpowiednik zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach palonego plastiku, topić się, a w niektórych przypadkach może dojść do tego, że się zapali.