2024-04-19

Soczewki kontaktowe – jak dobrać je do wady wzroku?

soczewki

Soczewki kontaktowe coraz częściej wybierają osoby, które potrzebują większej swobody i komfortu. Nie mogą tego zagwarantować żadne klasyczne okulary korekcyjne. Przed zakupem soczewek po raz pierwszy warto udać się do specjalisty, a więc okulisty lub optometrysty. W jaki sposób dobiera się je do konkretnych wad wzroku? Wyjaśniamy.

Dlaczego warto obecnie zainteresować się soczewkami?

Rosnąca popularność soczewek wynika z kilku kwestii. Przede wszystkim rozwój technologiczny sprawił, że stają się one coraz wygodniejsze do codziennego użytkowania. Wszystko za sprawą zastosowania nowoczesnych materiałów oraz precyzyjnego procesu produkcyjnego. W ten sposób możemy obecnie wybierać z szerokiego zestawu produktów przeznaczonych pod praktycznie każdą wadę wzroku. Soczewki pomagają w codziennym życiu korygując krótkowzroczność, niwelują efekty nieostrego i niewyraźnego widzenia w postaci astygmatyzmu oraz pomagają przy postępującej dolegliwości starczowzroczności, czyli gorszej jakości widzenia na bliskie odległości. Dużą zaletą soczewek jest także ich cena. W sklepach znajdziemy ich szeroki wybór, praktycznie na każdą kieszeń.

O czym wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup soczewek?

Zanim zakupimy soczewki kontaktowe warto udać się do lekarza specjalisty, który wykona odpowiednie badania i na podstawie tych informacji będzie w stanie zasugerować najlepsze rozwiązanie dopasowane pod nasze konkretne potrzeby. Pozwoli to między innymi określić geometrię oka oraz ustalić to z jakimi problemami widzenia musimy się zmagać. Kluczowy będzie także poziom zaawansowania wady wzroku. Lekarz okulista zbada także to czy występują jakieś przeciwwskazania do stosowania soczewek, na przykład niektóre schorzenia lub uczulenia.

Jak dobrać soczewki do konkretnej wady wzroku?

Jeśli po przeprowadzeniu badań uzyskamy konkretne informacje od specjalisty to możemy swobodnie poszukać soczewek, które mają za zadanie korygować konkretną wadę wzroku. Dla osób cierpiących na astygmatyzm zalecane jest stosowanie soczewek torycznych, inaczej zwanych cylindrycznymi.

Przy często spotykanej krótkowzroczności lub nadwzroczności lekarz powinien zalecić nam stosowanie szkieł kontaktowych sferycznych. Wybierając konkretny produkt należy oczywiście zwrócić uwagę na ich moc korekcji. Wyrażona jest ona w dioptriach.

Progresywne soczewki kontaktowe to rozwiązanie dla osób, które odczuwają problemy z widzeniem i nasilają się one wraz z wiekiem. Działają w taki sposób, aby korygować ostrość widzenia niezależnie od tego czy patrzymy na obiekt znajdujący się blisko, czy w sporym oddaleniu.