Postępowanie spadkowe potrafi sprawić wiele problemów. Sytuacja jest szczególnie skomplikowana, gdy testament dzieli majątek pomiędzy wiele osób. Mnogość przepisów w polskim prawie wcale nie ułatwia sprawy. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak przeprowadzić postępowanie na drodze sądowej? Podpowiadamy.
Spadek – najpierw wizyta u notariusza
Pierwszym krokiem do rozwiązania sprawy powinna być wizyta u notariusza. Przygotuje on notarialne poświadczenie dziedziczenia, czyli dokument, który stwierdza kto jest spadkobiercą i w jakim udziale przysługuje mu prawo dziedziczenia. Warunkiem sporządzenia poświadczenia jest stawienie się wszystkich spadkobierców jednocześnie. Szukając pomocy notarialnej warto sprawdzić w wyszukiwarce hasło spadek w Rybniku.
Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia? Wtedy konieczne jest przeniesienie sprawy na drogę sądową. W przeciwieństwie do poświadczenia notarialnego ten proces może trwać bardzo długo. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest konieczność wyznaczenia dogodnego dla wszystkich terminu rozprawy. Opłaty za nią są stałe, jednak należy doliczyć do nich pokrycie pomocy prawnika.
Spadek – postępowanie sądowe
Według obowiązującego prawa spadkowego spadek można drogą sądową podzielić na trzy sposoby. Najczęstszą formą rozwiązania konfliktu jest równe podzielenie majątku pomiędzy spadkobierców. Jako że w praktyce równy podział nie jest możliwy, spadkobiercy muszą wzajemnie pokryć koszty wyrównania. Inną metodą jest wskazanie jednego ze spadkobierców i nakazaniu mu spłaty pozostałych osób dziedziczących.
Ostatnim sposobem podziału majątku jest sprzedaż całego dobytku, a następnie równe podzielenie pieniędzy pomiędzy spadkobierców. Istnieje także możliwość zrezygnowania ze spadku. Tutaj rozdzielić należy to na dwa odrębne pojęcia: zrzeczenie się dziedziczenia lub odrzucenie spadku. Pierwsza sytuacja może mieć miejsce jeszcze za życia osoby, której majątek jest rozdzielany. Odrzucenia dokonać można po śmierci. Pomoc w sprawach spadkowych można sprawdzając frazę notariusz w Rybniku.
More Stories
Kremacja – co zrobić z prochami po ceremonii?
Jak zaplanować wycinkę drzew pod inwestycję?
Co to jest klej CR?