Team building pomaga stworzyć zgrany zespół pracowniczy. Dzięki takiemu działaniu firma przezwycięża problemy, zapobiega nudzie i rutynie w zespole. Szacuje się, że pracownicy przez 1/4 czasu pracy nudzą się. Popadają w marazm i nie jest to zły objaw, o ile nie wpływa na to, że praca nie zostanie wykonana. Jeśli firma działa, praca jest zrealizowana to znaczy, że nuda nie zaburza działania danej firmy. Team building zachęca do kreatywności. Jeśli tylko pracownicy zaangażują się w niego w pełni to do biura wrócą z głowami pełnymi pomysłów. Dzięki takim działaniom kadra pracuje o wiele lepiej. Team building jest modny i stosowany w średnich i dużych firmach, a najczęściej korzystają z niego korporacje. W małych firmach zespoły są mniejsze, budżety także nie są duże, więc integracja rzadko jest organizowana.
W jaki sposób budować zespół?
Budowa zespołu podczas imprez integracyjnych pozwala osobom z zespołu objąć rolę lidera. Umiejętności przywódcze można ćwiczyć podczas gier i ćwiczeń. Kadra kierownicza może sprawdzić umiejętności pracowników i określić ich zamiłowania oraz rolę w zespole: określa się kto jest przywódcą, kto ma zamiłowania do taktyki i strategii, a kto jest liderem. Dzięki temu można zaplanować działania oraz wyznaczyć ścieżkę działania. Pracownicy wykorzystujący umiejętności oraz mocne strony w pracy rzadziej rezygnują z pracy i są bardziej wydajni. Firma, która oficjalnie mówi o osiągnięciach pracowników wpływa na większą lojalność osób pracujących oraz zachęca ich do uczestnictwa w rekrutacji.
Budowanie zespołu sprawia, że pracownicy stają się produktywni, a kultura firmy także jest coraz lepsza. Menedżerowie podczas takich zajęć są dostępni, a pracownicy mogą obserwować sposób ich pracy, co jest bardzo cenne. Kadra menedżerska zbliża się do członków zespołu podczas takich wyjazdów i buduje bardzo dobre relacji z podwładnymi.
Wyjazdy integracyjne też mają znaczenie
Wspólne rozwiązywanie zadań, zawody sportowe, wycieczki, zabawa wieczorem są cenne, ponieważ pracownicy działają razem, a nie osobno. Gadżety i nagrody uzyskane podczas takich wyjazdów są cennymi pamiątkami. Warto je gromadzić, warto z nich korzystać – koszulki z logo firmy można nosić do pracy, a puchary postawić na eksponowanym miejscu w domu i chwalić się nimi. Osoby sobie obce stają się bliższe – pan Kowalski z kadr czy pani Nowak z księgowości to już nie adres e-mail, a mili koledzy z pracy po takiej imprezie. Po wyjeździe integracyjnym każdy ma zastrzyk energii, jest pełen radości i zapału. Taka odmiana od codziennej rutyny doskonale działa. Zacieśniają się kontakty, a zaufanie jest o wiele głębsze. Jeśli pracownik jest zadowolony to według ekspertów jest o 43 procent bardziej produktywny, o 86 procent bardziej kreatywny. Rotacja pracowników jest mniejsza aż o 61 procent. Warto organizować imprezy integracyjne? Zdecydowanie tak. Mądre firmy raz lub dwa razy w roku wydają pieniądze na takie wspaniałe imprezy i doskonale się podczas nich bawią.
Jaki jest idealny zespół pracowniczy?
Idealny zespół pracowniczy cechują wysoki poziom komunikacji, klarowne cele, specjalizacja członków zespołu, kreatywność, nastawienie na osiąganie celów oraz budowanie nowej wartości. Taki zespół idzie naprzód, czyli rozwija się, jest zdolny do kreowania nowych produktów, usług, procesów. Zespół zmotywowany jest gotowy do podejmowania nowych wyzwań. Rozwija się, nie stoi w miejscu, a kreatywność pracowników jest motorem postępowania pracowników takiej firmy. Budowanie zespołów jest wartością, która przekłada się na zadowolenie pracowników oraz satysfakcję przełożonych.
More Stories
Kremacja – co zrobić z prochami po ceremonii?
Jak zaplanować wycinkę drzew pod inwestycję?
Co to jest klej CR?