2024-12-13

Termowentylator – sposób na dogrzanie pomieszczenia

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w bloku, czy w domu jednorodzinnym, w okresie jesienno-zimowym, potrzebujesz odpowiedniego ogrzewania. Co zrobić jeśli system grzewczy w twoim mieszkaniu nie jest wystarczający? Pomocny okaże się termowentylator elektryczny!

Termowentylator – czym jest i jak działa?

Termowentylator to urządzenie występujące powszechnie pod nazwą „farelka”, a jego zadaniem jest dogrzanie pomieszczenia, w którym się znajduje. Największą zaletą tego urządzenia jest kompaktowy rozmiar i mobilność, która pozwala swobodnie je przenosić. To dobry sposób na zwiększenie poziomu ciepła w mieszkaniu. Sprawdza się także jako jedyna forma ogrzewania na wyjeździe (np. w góry), jeżeli domek, w którym nocujesz, nie ma systemu grzewczego.

Choć farelki są uznawane za urządzenia pobierające dużo energii elektrycznej, to na rynku znajdziesz już energooszczędny termowentylator y, dzięki któremu nie musisz bać się nagłego wzrostu rachunku za prąd. Szeroki wybór produktów znajdziesz na stronie: https://www.empik.com/agd/ogrzewanie/termowentylatory,51010702,s.

Termowentylator elektryczny – który wybrać?

Termowentylatory nie mają zbyt wielkiej mocy grzewczej, bo ta wynosi z reguły między 200 a 2500 W, dlatego najlepiej sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Im mniejsza przestrzeń i wyższą liczba wat, tym więcej ciepła dostarczy ci farelka. Decydując się na zakup urządzenia, zastanów się, czy planujesz korzystać z niego mobilnie, czy ma być na stałe w twoim domu – w tym drugim przypadku sprawdzą się najlepiej modele przystosowane do zawieszenia na ścianie.

Decydując się na zakup, warto wybrać termowentylator ceramiczny, którego grzałki zostały wykonanez tego materiału. Zaletą wspomnianego rozwiązania jest szybkie tempo rozgrzania sprzętu oraz powolny proces oddawania ciepła. Istotna będzie również liczba możliwych godzin pracy.

Nowoczesny termowentylator elektryczny może być też wyposażony w dokładną regulację temperatury, cichą pracę oraz szybkie schładzania grzałki. Na rynku znajdziesz również modele z pilotem do zdalnego sterowania czy dotykowym wyświetlaczem LCD, który pozwala na zaprogramowanie farelki w wygodny dla siebie sposób.

Wybierając urządzenie, weź również uwagę jego poziom bezpieczeństwa, czyli zabezpieczenie przed przegrzaniem czy możliwość automatycznego wyłączenia się w przypadku przewrócenia (lub po prostu po upływie konkretnego czasu). Te funkcje zminimalizują ryzyko uszkodzenia urządzenia.

Termowentylator do łazienki – czy będzie bezpieczny?

Choć termowentylatory są zasilane prądem, a ich użytkowanie w łazience może budzić strach ze względu na ewentualną styczność z wilgocią, warto wiedzieć, że część urządzeń tego typu jest przystosowana do takich warunków. Producenci zadbali o bezpieczeństwo przyszłych użytkowników, nawet jeśli planują postawić farelkę na podłodze, zamiast wieszać ją na ścianie.

Farelki łazienkowe mają (a raczej powinny mieć) dodatkowe zabezpieczenia, w formie nieco innej obudowy, która stanowi ochronę przed przegrzaniem i kontaktem z wodą. Część sprzętów ma nawet wmontowane uchwyty na ręczniki, które pozwalają szybciej wysuszyć mokry materiał. Inną ciekawą opcją jest czujnik ruchu, który włącza ogrzewanie w pomieszczeniu, gdy tylko wykryje, że ktoś w nim jest.

Zaletą termowentylatora w łazience jest możliwość dogrzania pomieszczenia poza sezonem grzewczym, co z kolei zapobiegnie powstawaniu wilgoci oraz sprawi, że ręczniki zawsze będą suche. Dzięki nowoczesnemu designowi, urządzenie doskonale komponuje się z wystrojem , pomieszczenia.